banner31

Martılar Van Balığı için yarışıyor

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden Van Balığı’nın engel tanımayan muhteşem yolculuğu devam ederken, martılar ise rahatça ulaştıkları avlarını kapma yarışına giriyor.

Martılar Van Balığı için yarışıyor

15 Nisan ile 15 Temmuz arasındaki üreme ve yumurtlama döneminde insanlar tarafından avlanması yasak olan Van Balıklarını bir tek martılar avlayabiliyor. Yumurtalarını tatlı suya bırakmak için akarsulara akın eden Van Balığı sürüleri martıların hücumuna uğruyor.

Yumurtlama döneminde göle akan tatlı suyun akışının tersine yüzerek engelleri aşmaya çalışan Van Balığı’nın martılar tarafından avlanması ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor.

Erciş ilçesinde bulunan balık bendinde Van Balığı’nın uçarak engelleri aşması görsel şölen sunarken, balık göçünü izlemeye gelen vatandaşlar da aynı zamanda martıların aksiyon dolu sahnelerle yaptıkları balık avını heyecanla izliyor.

Öte yandan, Erciş ilçesindeki balık bendine Bitlis ve Van’dan gelen fotoğrafçılar ve foto muhabirleri de martıların balık avlarında ortaya çıkan enstantaneleri fotoğraflayarak arşivlerine katıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER