Kur'an kursunda hat sanatını öğreniyorlar

Van'da yaz dönemi Kur'an kursuna katılan çocuklar, Kur'an-ı Kerim'in yanında Hüsn-i hat sanatını da öğreniyor.

Kur'an kursunda hat sanatını öğreniyorlar

Türkiye genelinde olduğu gibi Van'da da okulların tatil olmasıyla beraber başlayan yaz Kur'an kursları çocukların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Çocuklar dini bilgiler ve Kur'an-ı Kerim derslerinin yanı sıra Hüsn-i hat sanatını da öğreniyor.

Eski Van şehrinde 1567 tarihinde yaptırılan Mimar Sinan'ın eseri İpekyolu Müftülüğüne bağlı tarihi Hüsrev Paşa Camisi'nde görevli İmam Hatip Ahmet Hüsrev Koyuncu tarafından verilen kurslara katılan çocuklar, Kur'an-ı Kerim öğrenirken, aynı zamanda geleneksel Türk İslam sanatları derslerini almanın da mutluluğunu yaşıyor.

“Hüsn-i hat sanatına ilgisi olan öğrencileri belirliyoruz”

Hüsrev Paşa Camii İmamı Ahmet Hüsrev Koyuncu, “Aynı zamanda Osmanlıca veya Arapça harf yazılımlarını haftada iki gün olmak üzere öğrencilerimize tanıtmaya gayret ediyoruz. İçlerinden Hüsn-i hat sanatına ilgisi olan öğrencileri ayrıca belirliyoruz. Kur'an kursu bittikten sonra onlarla beraber çalışma gayreti içinde olacağız ki bu sanatı da onlara öğretelim” dedi.

“Çocuklar buradan ayrılmak istemiyor”

Tarihi cami ve külliyenin 1567 tarihinde zamanın Van Valisi Hüsrev Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırıldığını hatırlatan Koyuncu, “Burası aynı zamanda Sıbyan mektebidir. Çocuklar, farklı bir atmosfer içerisinde buraya geldiklerinde Kur'an'ı öğrenmek istiyorlar. Osmanlı ve Selçuklular döneminde böyle yerlerde su sesini dinleyebilmek için de özellikle şadırvanlar kurulmuş ki öğrenciler hem ders çalışırlar hem de dersten sonra da yoruldukları zaman su sesiyle dinlenebilsinler. Buraya gelen öğrenciler de hem tarihi öğreniyorlar hem geçmişteki sanatı öğrenmeye gayret ediyorlar. Çocuklar buradan ayrılmak istemiyorlar. Bizimle beraber akşama kadar kalıyor ve sonra da evlerine gönderiyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2023, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER