Kılıç: Seçimi farkla kazanacağız

Van'da 'Şehir İttifakı' fikriyle dikkatleri üzerlerine çeken Saadet ve Gelecek Partisi heyetleri, kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan, Gelecek Partisi İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ile Şehir İttifakı İpekyolu Belediye Başkan Adayı Yılmaz Kılıç, ülke ve kent gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Toplantıda iddialı açıklamalarda bulunan Başkan Adayı Kılıç, "Allah'ın izniyle İpekyolu'nda bu seçimi farkla kazanacağız. Kimse bu insanları çantada keklik görmesin. 31 Mart günü zafer elde edip, halkımıza en güzel şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz" dedi.

Kılıç: Seçimi farkla kazanacağız

Van'da İkinisan Caddesi üzerinde bulunan bir kafede Saadet ve Gelecek Partisi heyeti, gazetecilerle bir araya geldi. Kahvaltı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan il başkanları, özellikle kayyum konusunun büyük bir sorun olduğunu dile getirdi.

İlk olarak söz alan Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumun içler acısı halde olduğunu anlattı.

İLHAN: "VAN'DA İNSANLARIMIZ YOKSUL YAŞIYOR"

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Van'ın, Türkiye gerçekliğinin içerisinde en sonda ve en dipte olduğunu belirterek, "Bundan 10-15 yıl önce gazetelere bakıyorduk diyorlardı ki 2023 yılında aya sert iniş yapacağız. Şu an da evimizden çıkıp acaba evimize dönerken elimize bir poşetle çoluk çocuğumuza ekmek, et, süt, gıda gibi ürünler götürebilir miyiz denen bir ülkedeyiz. Ekonomik krizle boğuşan bir ortamda size hitap etmekten hicap duyuyorum. Van, Türkiye gerçekliğinin içerisinde en sonda, en diptedir. Böyle bir şey yok. Türkiye'nin en zengin olması gereken memlekete, en fakir yaşayan bir toplum olduk. Dünyada güneş alan sayılı yerlerden biri, Türkiye'de en çok güneş alan ikinci kent, bunun yanında iklim olarak, bulunduğu coğrafi konum olarak tarıma, hayvancılığa, turizme, ticarete, bütün alanlarda aslında imkanı olan bir şehir fakat Van'da insanlarımız yoksul yaşıyor" dedi.

"VAN, BİR ÇÜRÜMEYLE KARŞI KARŞIYADIR"

31 Mart 2024 tarihinde yerel seçimlere gidileceğini hatırlatan İlhan, "Geçtiğimiz günlerde ilk adayımızı açıkladık. İnşallah önümüzdeki günlerde diğer adaylarımızı da açıklayacağız. Öyle bir zamanda seçime gidiyoruz ki aslında geçtiğimiz seçimde de çok farklı değildi. Seçim ortamının ne kadar güvenli olduğunu bile tartışıyoruz ama milletimiz müsterih olsun yerel seçimlerde sandıklarımıza sahip çıkacağız. Oyları takip edeceğiz. Bu seçim bir nevi güven oylamasıdır. Çünkü Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu yıl iki kez üst üste Anayasa Mahkemesi'nin kararı ihlal ediliyor. Bir ülkede sen en üst mahkemeyi yok sayarsan, hiçbir kişinin mal ve can güvenliği kalmamış demektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimsenin babasının malı değil, bugün bizi yönetenlerde fani yarın yok olup gidecekler. Herkes fani bu ülke Allah'ın izniyle ilelebet var olacak. Ülkeyi yönetenleri aklını başına almayı davet ediyoruz. Kanunu, hukuku herkes için uygulamaya davet ediyoruz. Benim istediğim karar çıkarsa tanırım, benim istediğim karar çıkmazsa tanımam anlayışından vazgeçmeye davet ediyoruz. Bugün hakikaten hukuksuzluk ekonominin, ahlaki çürümenin, sosyal çürümenin, toplumun her alanında çürümesinin sebebidir. Van, bir çürümeyle karşı karşıyadır. Bütün imkanların içerisinde imkansızlıklarla karşı karşıyadır. Hastanelerimiz var içinde doktor yok. Adliyelerimiz var içinde adalet yok. Geldiğimiz noktada okullarımız var içinde eğitim yok. Bütün alanları yaşanmaz hale getirdiler. İçerisinde olması gereken değil olmaması gereken ne varsa o binaların içerisine koydular" diye konuştu.

"EKONOMİK SIKINTILAR SOSYAL FELAKETLERİ DE BERABERİNDE GETİRİYOR"

Liyakatsız, torpille, rüşvetle, adam kayırma ile 7/24 kul hakkına girerek ülkenin yaşanmaz hale getirildiğini söyleyen İlhan, "Ya bendensin ya değilsin anlayışıyla kendilerinin karşısında olan, konuşan herkesi bir şeylerle suçluyorlar. Ülkenin 20 yıldır bütün kaynaklarını sattılar. Cumhuriyet tarihinden bugüne bütün kazanımlarını yok ettiler. Bir yılda örtülü ödenek adı altında harcadıkları para 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde harcanmış tüm örtülü ödeneklerden daha fazladır. Saraylarda yaşayıp halkı çöpten ekmek toplamaya, toplumu o kadar acınacak hale getirdiniz ki çocuğuna harçlık veremediği için intihar eden babalar var. 9 yaşındaki oğluna harçlık veremediği için baba intihar etti. Bugün kamuoyunda yazılıp çizilmeyen yüzlerce intihar söz konusudur. Ekonomik sıkıntılar sosyal felaketleri de beraberinde getiriyor. Yuvalar dağılıyor. Günde iki kişi evleniyorsa bir kişi de boşanıyor, aileler yıkılıyor. Her alanda ve her anlamda çürümüş bir toplumda seçime gideceğiz. Van şu an Türkiye'nin en yoksul kentidir. Bununla birlikte yaşanabilirlik de en geri olan şehirdir. Aklımızın, mantığımızın almadığı bir durumdayız. Bu kadar güzel bir coğrafyada insanlar artık yaşamaktan vazgeçer olmuş, son üç yıldır şehrimizde insanlar göç ediyor. Bu göç de daha büyük felaketlere yol açıyor. Köyden kente, kentten daha büyük bir kente söz konusu ve ülkedeki demografik yapı da bir anlamda bozuluyor. Milyonlarca göçmende bunun içerisinde girmiş, tamamen denge bozulmuş ve ülke yaşanmaz bir hale geldi" ifadelerini kullandı.

"İLİMİZİ VE İLÇELERİMİZİ BU ÇIKMAZDAN KURTARACAĞIZ"

Diğer partileri de Gelecek Partisi İle birlikte kurdukları şehir ittifakına davet eden İlhan. "AK Parti ve MHP dışındaki partilerle görüşmelerimiz devam ediyor. Üçüncü bir yol olarak artık bu çıkmaz sokaktan şehri çıkarmak adına DEVA, Partisi, CHP ve İYİ Partiyle işbirliği için görüşüyoruz. Seçmenin sandıkta birleşeceğine inanıyorum. Nitekim diğer seçimlerde İstanbul'da, Ankara'da, ülkemizin farklı şehirlerinde seçmenler nasıl birleştiyse inanıyorum ki Van'da da birleşecek. İlimizi ve ilçelerimizi bu çıkmazdan kurtaracağız. Bu konuda rahat olun, metin olun. Bizim en büyük temasımız halkımızladır. Van'ın caddelerine, sokaklarına hakim insanlarız. Emin olun şu şehre dokunacak eller, şu şehrin yapısını değiştirecek bir anlayışı getirecek ekibimiz var. Bu şehre layık, yapılabilir, uygulanabilir, kimsenin kimseye tepeden bakmayacağı, herkesin bu şehirde her anlamda rahat yaşayabileceği bir alana sahibiz. Erek Dağı'ndan Van Gölü'ne kadar olan bir İpekyolu'muz var. Bu alanı da her anlamda ihya edeceğimizi net olarak söylüyorum. Biz borçlandırarak da değil, kendi kaynaklarımızı harekete geçirerek, İpekyolu'nu cazibe merkezi haline getireceğiz. Burada cazibe kelimesinin altını da çizerek değinmek istiyorum. Uyduruk projeler değil, İkinisan'da ne hizmet yapıyorsak, Karşıyaka, Hacıbekir, Bostaniçi'nde de aynı imkanları sunacağız. Yaşanabilir alanlar oluşturacağız. Yeşil alanların sayısını arttıracağız. İpekyolu için çok güzel projeler hazırlıyoruz. Seçim öncesi kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

KARABIYIK: "KAYYUMLAR BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNDE SINIFTA KALMIŞTIR"

Daha sonra söz alan Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ise, Van'da yerel seçimlerde işbirliği yapmak için şehir ittifakını kurduklarını hatırlatarak, "Bildiğiniz üzere Saadet Partisi'yle birlikte Meclis'te grubumuz bulunmaktadır. Van'da da yerel seçimlerde işbirliği yapmak için şehir ittifakını kurduk. Van 2016 yılından bu yana kayyum ile yönetiliyor. Kayyumlar maalesef Van'ımızda belediyecilik hizmetlerinde sınıfta kalmıştır. Van'a hiçbir şey katamadılar. Aksine Van'a daha çok zarar verdiler. Geçmişten bu yana ilimizde iki parti seçimlerde yarışmıştır. Biz şehir ittifakı olarak buna son vereceğiz. Halkımıza üçüncü bir yol, alternatif sunuyoruz. Şehir ittifakı olarak İpekyolu Belediye Başkan Adayımız Yılmaz Kılıç'ı kamuoyuna duyurduk. Yılmaz Kılıç iki dönem Çiçekli'de belediye başkanlığı görevini yürüttü. Çok güzel projelere, hizmetlere imza attı. Umuyoruz İpekyolu ilçemizi şaha kaldırmak için çalışacak. Halkımızdan Yılmaz Kılıç için destek bekliyoruz. Diğer adaylarımızı da önümüzdeki günlerde açıklayacağız" diye konuştu.

"VAN'I MUTLAKA KAYYUMDAN KURTARMAMIZ LAZIM"

Yaklaşık 8 yıldır Van'ın kayyumlar tarafından yönetildiğini söyleyen Karabıyık, "Bakın şehrin eksiklerini, sıkıntılarını, problemlerini kayyumlara iletemiyoruz. Randevu taleplerimize karşılık vermiyorlar. Kayyumlar devlet memurudur. Seçimlerde oy alma gibi kaygıları yok. Görevini devlet memuru gibi yapıp gider. Halkın iradesiyle seçilmiş belediye başkanları, meclis üyelerini kimsenin görevden alma gibi bir yetkisi olamaz. Kayyum dediğimiz ucube sisteme son vermek için halkımız şehir ittifakını desteklemelidir. Van'ı mutlaka kayyumdan kurtarmamız lazım. Van'ın 5 yıl daha kaybetme gibi bir lüksü yoktur. Halkımız oyunu kullanmaya giderken elini vicdanına bırakıp öyle tercih yapsın" ifadelerini kullandı.

KILIÇ: "BU ŞEHİRDE BİR DEVRİM OLACAK"

Son olarak söz alan Şehir İttifakı İpekyolu Belediye Başkan Adayı Yılmaz Kılıç ise, şehrin ciddi sorunlarının olduğuna dikkat çekerek, "Yaklaşık 6 önce değerli iki başkanımızla bir araya gelerek Şehir İttifakı'nı kurma kararı aldık. Bu şehrin ciddi sorunlarının olduğunu, halkının dertli olduğunu, bu şehrin alternatifsiz bırakıldığını, bu şehirde artık alternatif bir siyaset üretmenin vazifemiz olduğunu düşündük. Bununla ilgili bir çalışma başlattık. Bu kapsamda bir kamuoyu araştırması yaptık. Kanaat önderlerimizle, muhtarlarımızla, halkımızla bir araya geldik. Şehir İttifakı şuanda 3 partiden oluşuyor. Ama 3-4 partiyle görüşmelerimiz sürüyor. İnşallah Şehir İttifakı büyüyecek ve bir parti ittifakı olmayacak. Şehir İttifakı sizlerin, halkın ittifakı olacak. Bu şehirde bir devrim olacak. Son 20-25 yıldır bu şehri siyah ile beyazın arasında sıkıştırmışlar. Ya siyah olacaksınız yâda beyaz. Biz artık siyah- beyazı kırıp, bu şehre farklı renkler getirmenin zamanın geldiğine inanıyoruz. Bunun da halkımızın desteğiyle olacağına inanıyoruz. İpekyolu ilçesi Van'ın kalbidir ve kentin en büyük ilçesidir. İpekyolu'na sadece bir ilçe olarak bakmamak gerekiyor. İpekyolu Van'dır. Van'ımız maalesef her geçen yıl geriye gidiyor. Son 10 yıldır kayyum sistemiyle şehre gelen devlet memurları da hiçbir sorumluluk almadan, taşın altına elini koymadan, tamamıyla burada kalağı 3-4 yıllık memuriyet hayatını düşünerek şehir için kılını kıpırdatmıyor. Kaymakamlık veya Valilik görevini nasıl yapıyorsa, belediye başkanlığı görevini de o şekilde rutin olarak yapıyorlar. Şu an İpekyolu'na atanan kaymakam beyin 3 aydır belediyeye 3-4 kez gitmediğini öğrendim. Bu ne kadar acıdır. Koskoca Van şehri bugün belediye başkansız yönetiliyor. Belediye başkanı olarak atanan kayyumlar belediye başkanlığı koltuğuna oturup bu kenti yönetmiyor. Belediyeyi tamamiyle siyasi partilerin başkanlarına bırakmış, orada istedikleri gibi bu şehri yönetiyorlar" dedi.

"BU ŞEHRİ KAZANMAK İÇİN BU YOLA ÇIKTIK"

Van'ın artık nefes almadığını belirten Kılıç, "Bu şehir bizim. Bu şehrin sahibi sizlersiniz. Bu şehir bizim evimizdir. Bu şehirde yaşıyoruz. Hepimiz yaşam alanlarımızı çok güzel hale getiriyoruz. Çünkü orada yaşıyoruz. Evimizde çıkarken de bu şehirde yaşıyoruz. Günün yarısını evimizde geçiriyorsak, yarısını da bu şehrin sokaklarında geçiriyoruz. Bu kentin sokağında, caddesinde, kaldırımında yaşıyoruz. Biz bunları hak etmiyoruz. Van, Türkiye'de 30 il içerisindeki büyükşehirlerden biridir. 30 büyükşehir il içerisinde Van ilk 20'de yer alıyor. Ama hala bir kasaba görünümündedir. Bugün en elit caddemiz bugün oturduğumuz İkinisan Caddesi'dir. 3-4 tane ışıkla bugün burayı elit hale getirdiklerini düşünüyorlar. Doğru düzgün bir kaldırım yok. Elektrik direkleri halen caddenin ortasındadır. En ufak bir yağmurda buralar gölete dönüşüyor. Araçlar gidemiyor. Trafik sıkışıyor. Bu şehir nefes almıyor. Bunu kendimize dert ettik. Herkes bu şehri kendine dert edinmeli. Geleceğimiz bu şehirdedir. Bu şehirden bir daha göç etme şansımız yok. Biz burada yaşıyoruz. Burayı hepimizin önemsemesi gerekiyor. Buranın geleceği bizim, evlatlarımızın geleceğidir. Siyasi ideolojileri bu şehrin üstünde tutmamamız gerekiyor. Bizim burada tamamen beynimizle düşünmemiz gerekiyor. 5 yılda bir bize bu şans veriliyor. Bu şansı heba etmememiz gerekiyor. Yerel seçimlere 3 aydan bir süre kaldı. Bu süreçte sürekli sizlerle bir araya geleceğiz. Bu kentle ilgili çok güzel projelerimiz var. İleriki süreçte bu projeleri halkımızla paylaşacağız. Biz şehri nasıl geliştireceğiz, nasıl değiştireceğiz bununla ilgili önümüzdeki süreçte bunları açıklayacağız. Bu şehri kazanmak için bu yola çıktık. Bu şehri kazanacağız. Bu şehri hak ettiği yere getirmek için de herkesle beraber çalışacağız. Bu şehri halkımızla birlikte yöneteceğiz. Kapısı açık olan bir insanım. Makam, mevki, koltuk hırsım yok. Ben daha önceki dönemlerde belediye başkanlığı yaptığım süreçlerde benim ne bir makam şoförüm, ne de bir korumam oldu. Bundan sonrada olmayacak. Kendimizle halk arasına hiç kimseyi koymayacağız. Sizin içerisinde olacağız ve sizlerle birlikte yöneteceğiz. Mahalle sakinlerinin fikirlerini alarak projeleri hayata geçireceğiz" diye konuştu.

"VAN DEĞİŞİYOR, VAN DEĞİŞECEK"

İpekyolu'nun en büyük sorununun imar ve trafik olduğunu söyleyen Kılıç, "Şehirde şu anda kullandığımız 3-4 tane cadde var. O caddeler artık ne yaya trafiğini, ne de araç trafiğini kaldırmıyor. Bu şehrin biran önce yeni bir imarla buluşması gerekiyor. Bu kentin açılması gerekiyor. Yeni bir şehir gerekiyor. Bu kentin artık kendi kimliğini kazanabilmesi gerekiyor. İpekyolu'nda belediyeyi kazanabilir miyiz? Tabii ki kazanacağız. İpekyolu ilçemizin, diğer ilçelere kıyasla çok değişik bir sosyolojik yapısı var. Bu sosyolojik yapısını çok iyi çalıştım. Dersime çok iyi çalıştım. Çünkü İpekyolu sadece İpekyolu değildir. İpekyolu, Silopi'dir, Cizre'dir, Şırnak'tır, Beytüşşebap'tır, Uludere'dir, Yüksekova'dır, Şemdinli'dir, Hakkâri'dir. Diğer taraftan Patnos'tur, Tutak'tır, Erciş'tir, Özalp'tır, Saray'dır, Bahçesaray'dır, Gevaş'tır, Edremit'tir, Tuşba'dır. İpekyolu Türkiye'dir. İpekyolu'nda yaklaşık 35 bin ile 40 bin arasında sadece yabancı memur yaşıyor. İpekyolu çok kısır bir döngünün içerisine girmiş. Kendi kabuğunu kıramamış. Bu şehri 20-30 yıl önce gelmiş bir insan, bugün yine bu şehre geldiği zaman adresini şaşırmayacak. Çünkü herkes olduğu gibi yerinde duruyor. Burası hala 30 yıl önceki gibi bir kasadır. Bu şehirde değişen tek şey sadece 3-4 tane yeni bina yapıldı. Bana göre Van'ın en tecrübeli, en liyakatli iki başkanıyla beraber biz bu 3 ayda sahaya ineceğiz, insanlarımıza kendimizi, amacımızı anlatacağız. Amacımızın kesinlikle siyaset, ideolojiler, partiler olmadığını anlatacağız. Hiçbir seçmenin zihnini, düşüncesini kodlayamayız. Ama şehri için, yaşam alanı için oy isteyeceğiz. Bunu geçmişte başardım. Ben en rijit HDP'lisinden, MHP'lisinden, CHP'lisinden oy almış bir kişiyim. Bugün yine İpekyolu'nda bütün kitlelerden, düşüncelerden oy alacağıma inanıyorum. Bunun ışığını da görüyorum. Van değişiyor, Van değişecek. Halk ulaşabileceği, konuşabileceği, sorunlarını, derdini anlatabileceği bir belediye başkanı istiyor. Biz bunu hissediyor ve görüyoruz. Allah'ın izniyle İpekyolu'nda bu seçimi farkla kazanacağız. Kimse bu insanları çantada keklik görmesin. İnsanlar o gün doğru yolu öyle bilmiş ve o partilere oy vermiştir. Ama bugünkü doğru dünkü doğru değildir. Bugünkü doğru bugündür. İnsanların bugün doğruyu hizmette bulacağına inanıyorum. 31 Mart günü bu seçimi kazanıp, halkımıza en güzel şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından basın mensuplarına plaket ve teşekkür belgesi verilmesiyle program sona erdi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2024, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER