Kentin kalbindeki bina yıktırılıyor

Van'da kullanım ömrünü tamamlayan ve hasarlı olan binaların yıkımı devam ederken, yıkımı daha önce tamamlanan hasarlı binaların yerine ise yenileri yükseliyor. Bu kapsamda Beşyol Meydanı'nda bulunan ve kullanım ömrünü tamamlayan binada da yıkım çalışmaları başladı.

Kentin kalbindeki bina yıktırılıyor

Van'ın muhtelif bölgelerinde yer alan hasarlı binalar, kontrollü bir şekilde yıkılırken, daha önceki yıkımı gerçekleştirilen binaların yerine ise yeni yapılar inşa ediliyor.

2011 yılında meydana gelen iki büyük depremin ardından hasarlı olan birçok binanın yıkımı devam ediyor. Bu kapsamda kent merkezinde hasarlı olan binalar tek tek yıkılıyor.

Van'da yaklaşık olarak 13 yıl önce meydana gelen iki büyük depremin ardından hasarlı olan birçok binanın yıkımı devam ediyor. Bazı binaların ise eskidiği ve kullanım ömrünü tamamladığı için yıktırıldığı belirtiliyor.

Bu kapsamda Beşyol'da daha önce Ziraat Bankası'nın hizmet verdiği ve kullanım ömrünü tamamlayan bina kontrollü bir şekilde yıktırılıyor. Kentin birçok noktasında hasarlı olan ve kullanım ömrünü tamamlayan binaların yıkımı sürerken, daha önce yıktırılan binaların yerine ise yeni binalar yükselmeye devam ediyor.

23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen iki büyük depremin ardından binlerce bina hasarlı duruma gelmişti. Bazı binalar yıktırılırken, uzun süre geçmesine rağmen bazı yapıların yıkımı ise yapılmamıştı.

Depremin üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen kentte hala yıktırılmayan binlerce yapı olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda kentin çeşitli noktalarında yer alan ve kullanım ömrünü tamamlayan binalar yıktırılıyor.

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen 7,2 ve 5,6 şiddetindeki iki büyük deprem sonrasında 644 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce vatandaş ise yaralanmıştı.

Bu kapsamda kullanım ömrünü tamamlayan ve kentin kalbinde yer alan binada da yıkım çalışmaları başladı.

Van depreminin üzerinden 13 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen, kent merkezinde birçok noktada hasarlı binalar halen yıktırılmayı bekliyor. Bu kapsamda Van depreminde ağır hasar alan ve yıktırılan binaların yerinde ise yenileri yükseliyor.

2011 yılında Van'da meydana gelen depremler sonrası birçok bina yerle bir olurken, birçok bina ise ağır hasar almıştı. Depremin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, kent genelinde halen depremin izleri devam ediyor.

23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde kentte meydana gelen depremlerde 31 bin bina ağır hasar görürken, ağır hasarlı binaların birçoğu yıktırılırken, bir kısmı ise halen yıktırılmayı bekliyor.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2024, 09:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Toplum bilinçsiz, kurumlar ilgisiz
Toplum bilinçsiz, kurumlar ilgisiz - 1 ay Önce

Kaldırımların işgal edilmiş hali ortada. Çarşı pazarların, cadde sokakların, semt ve mahallelerin, park ve yeşil alanların, kanal ve derelerin içler acısı kirli hali ortada. Van adeta bir ÇÖP KENT olmuş. Bu şehir bu toplumun eseri. İnsan kalitemiz bu, temizlik anlayışımız bu, şehir kurallarına bağlılığımız bu, kendimize ve kentimize verdiğimiz değer bu. Ülkedeki en kirli, en düzensiz şehir inanın Van'dır. Gidin Ordu'ya, Giresun'a, Trabzon'a, Nevşehir'e, Erzurum'a, Eskişehir'e, Konya'ya, Amasya'ya, Kocaeli'ye, Mersin'e bakın bir de gelin berbat hale getirdiğiniz kirli, düzensiz, boğucu, bakımsız, keşmekeş ve ÇÖP KENT haldeki Van'a bakın.

SIRADAKİ HABER