Karagündüz'de bin 500 kişilik cami ibadete açıldı

Van'ın İpekyolu İlçesine bağlı Karagündüz Mahallesi'nde toplamda 1500 kişiyi ağırlayacak cami ibadete açıldı.

Karagündüz'de bin 500 kişilik cami ibadete açıldı

İpekyolu İlçesi'ne bağlı Karagündüz Mahallesi'ndeki caminin açılışına; Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın, İpekyolu İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Şamil Görücü, Van İl Müftüsü Ömer Keskin ve Van Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel katıldı.
2021 yılının Nisan ayında yapımına başlanan cami 8 ay gibi kısa bir sürede ibadete açıldı.
Dış mimarisi ahlat taşından oluşan cami tamamen örme tekniğiyle depreme dayanaklı ve Selçuklu Mimarisi örnek alınarak inşa edildi. 
Üç katlı yapılan caminin içi Osmanlı Mimarisinden esinlenerek iklim şartlarına uygun şekilde tasarlandı. Alt kat taziye evi, orta kat ibadethane, en üst kat ise bayanlar için ibadethane olan camide imam odası ve kış için bir bölüm de bulunuyor.


VALİ BİLMEZ: KADINLARIMIZA SOSYAL HAYATTA YER VERMELİYİZ!
 Cami açılışında bir konuşma yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Emin Bilmez, "Bugün burada hayırlı bir çalışmanın açılışı için toplanmış bulunmaktayız. Bu eseri mahallemize kazandıran başta muhtarımız, imamımız ve tüm mahalle halkına teşekkür ediyorum. Karagündüz halkı hep İslama sımsıkı sarılmış, devletinin ve milletinin yanında olmuş, fitnenin bölgede kol gezdiği dönemde dimdik ayakta durabilmiş birbirine sarılarak bugünlere gelmiş ve bu birlik sayesinde  bugün çok güzel bir eseri mahalleye kazandırmış. Allah vesile herkesten razı olsun. Benim için en önemlisi de bayanlar için ayrı bir ibadet alanın planlanmış olması bu ayrı bir güzellik. Çünkü toplumumuzun yarısı kadınlardan oluşuyor.O yüzden bu yapılan çalışma çok hayırlı olmuş İnşallah kadınlarımız da bu 160 metrekarelik alanı bütün namaz vakitlerinde doldurarak orada ibadet ederler. Hayırlı uğurlu olsun." diye ifade etti.
Ardından bu caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini bildiren İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın; "Herkesten Allah razı olsun. İnşallah burada kılınan tüm namazlar, yapılan ibadetler, emeğe geçenlere, emeği geçenlerin ailelerinin sevaplarına işlenir. Bu cami, birlik ve beraberliğimiz artırılmasına vesile olsun, hayırlı olsun” dedi.

MUHTAR ÇOMAK'TAN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR...
Mahalle Muhtarı Veysel Çomak ise 435 metrekare üzerine inşa edilen caminin yapımında emeği büyük olan Van Valisi Sayın Mehmet Emin Bilmez'e, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın'a ve İl Müftüsü Ömer Keskin'e teşekkürlerini bildirdi.

   Cami inşaasında yine çok büyük katkıları olan Mahalle İmamı Metin Arvas'a, tüm mahalle halkına da teşekkürlerini bildiren Muhtar Çomak; "Mahallemiz böylesine bir ibadethaneye kavuştuğu için çok mutluyuz ismini sayamadığım daha nice imam ve vatandaşlarımızın katkısı olmuştur hem maddi hem manevi hepsine buradan teker teker teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

    Kuran-ı Kerim Tilaveti, toplu olarak kılınan namaz ve edilen duaların ardından açılış son buldu.
Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER