İlhan: Van TSO seçimleri gündemden çıkarılmalı

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, 22 Ekim Cumartesi günü yapılan ve kentin gündemini uzun süredir meşgul eden Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulunarak, neticeye ermeyen seçimle ilgili biran önce yol haritası hazırlanması ve kentin gündeminden çıkarılması gerektiğini söyledi.

İlhan: Van TSO seçimleri gündemden çıkarılmalı

Van'daki sorun ve sıkıntıları basın toplantıları ile gündeme getiren Saadet Partisi'nin bu haftaki gündeminde, tamamlanmayan Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri vardı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri sonrası çıkan tartışmalar devam ediyor. 22 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilen seçim sonrası resmi olmayan sonuçlara göre; Beyaz Liste 10 grupta, Mavi liste ise 9 grupta galip gelmişti. Seçim sonrası Mavi listenin yaptığı itirazlar; önce ilçe, ardından il seçim kurulu tarafından kabul edilerek, 1. Gruptaki seçimin tekrarlanması kararı verildi.

Konuyla ilgili parti binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, mevcut yönetim yerine alternatif bir yönetimle, tüm gruplarda seçimlere gidilmesi ve bu seçimlerin de kısa bir süre içerisinde yapılıp, ilin gündeminden bu konunun düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

"VAN, 2023 YILI İHRACAT HEDEFİNİN ÇOK UZAĞINDA"

Van'ın sanayi konusunda çok gerilerde olduğunu vurgulayan Başkan İlhan, "Van 2021 yılı ihracat rakamlarında 59 milyon dolarla 69. sırada yer almış günden güne ihracatı düşen, büyükşehirler içerisinde ihracat olarak sonuncu olan bir şehirdir. Böyle devam ederse 2022 yılı ihracat rakamları 50 milyon dolar bile olmayacak bir şehir konumundadır. Van 2023 yılı ihracat hedefi olarak açıklanan 1 milyar dolar rakamından çok çok uzakta olan bir şehirdir. Van İran'a olan 300 km'lik sınır uzunluğuna sahip bir kent olduğu halde yanı başındaki İran'dan ticaret olarak yeterince istifade edemeyen bir şehirdir. Van'ın tek sınır kapısı olan Kapıköy Sınır Kapısı'ndan sadece sınırlı ürünlerin ticareti yapılan sınır kenti olmasına karşın sınırın avantajlarını kullanamayan bir şehirdir. Van'ın tek kapısı olan Kapıköy sınır kapısı sadece mesai saatleri içerisinde hizmet veren ve hizmet anlamında birçok sınır kapısından geride olan bir sınır kapısıdır. Van sanayi konusunda çok gerilerde olan bir şehirdir. Sanayisi yok denecek kadar zayıf olan, ticarette gün geçtikçe gerileyen, geldiğimiz noktada nüfusu azalan şehirlerarasına girmiş olan bir şehirdir" dedi.

"VAN'IMIZIN ARTIK GERÇEK GÜNDEMİNE DÖNMESİ GEREKİYOR"

Van'ın yaşanabilir şehirler sıralamasında 72. sırada yer aldığını hatırlatan Başkan İlhan, "Van genç nüfusun fazla olduğu, doğum oranının yüksek olduğu bir şehir olmasına rağmen genç işsizlikte oran olarak en yüksek şehirlerarasında yerini almaktadır. Tüm bu gerçeklerin ışığında Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri 22 Ekim 2022 cumartesi günü yapıldı. 2 aydır yoğun bir şekilde ilimizin gündemini meşgul eden Van Ticaret ve Sanayi seçimleri geldiğimiz noktada ilimiz gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleriyle ilgili yol haritası belirlenmeli, ilimiz gündeminden düşürülmeli ve ilimizin gerçek sorunları ilimizin gündemine taşınmalıdır. Kış günlerinin gelmesiyle geçim sıkıntısının daha da arttığı, ısınma, barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamayacak ailelerin yoğun şekilde yaşadığı Van'ımızın artık gerçek gündemine dönmesi gerekmektedir. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak tüm adaylara buradan çağrıda bulunuyoruz, karşılıklı açıklamalar yerine bir araya gelerek bu konuda bir orta yol bulunmalıdır, eğer şaibeler gerçekse TOBB tarafından atanacak geçici bir yönetimle tüm gruplarda yeniden seçime gidilmelidir ve bir an evvel Van gerçek gündemine dönmelidir" diye konuştu.

"VAN'IN GERÇEK PROBLEMLERİNİ, GERÇEK SORUNLARINI GÜNDEME TAŞIMA VAKTİDİR"

Van'ın birçok anlamda son sıralarda yer aldığını belirten Başkan İlhan, "Buradan bütün adaylara sesleniyoruz. Eğer bu seçimlerde gerçekten bir şaibe, bir problem var ise, mevcut yönetim yerine alternatif bir yönetimle, tüm gruplarda seçimlere gidilmelidir ve bu seçimler de kısa bir süre içerisinde yapılıp, ilin gündeminden bu konu düşürülmelidir. Van, birçok anlamda son sıralardadır. Eğitimde, sağlıkta, birçok alanda son sıralardadır. Özellikle son 10 yıldır, birçok hizmetten mahrum edilmiş bir şehirdir. Artık Van'ın gerçek problemlerini, gerçek sorunlarını gündeme taşıma vaktidir. Bu konu biran evvel gündemden düşürülmelidir. Bu konuda da tüm grupların birbirlerine sevgi, saygı çerçevesinde hareket edip, tamamı bir araya gelip, bir orta yolda uzlaşmalılar. Birbirleri hakkında atıp, tutmaya gerek yoktur. Bu şehirde herkes yüz yüze bakmaktadır. Van belki büyük bir şehirdir ama netice itibariyle herkesin birbirini tanıdığı bir şehirdir. Kimsenin birbirine husumet beslemeden bu meselenin ilimiz gündeminden düşürülmesi, en sağlıklı durum olacaktır. Saadet Partisi olarak tüm gruplara çağrımız bu yöndedir" dedi.

"19 GRUPTA DA SEÇİME YENİDEN GİDİLMELİ"

Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın bu süreçte bağımsız bir ekip tarafından yönetilmesi gerektiğini söyleyen Başkan İlhan, "Tarafların karşılıklı açıklamaları var. Böyle bir süreçte oda bağımsız bir ekip tarafından yönetilmelidir. Tavsiyemiz seçimin biran önce yenilenmesidir. Eğer bir şaibe yoksa ve sadece bir grupta sıkıntı var ise, bu grupta da seçimin biran önce yenilenmesini arzuluyoruz. Seçim sonucu neticesine kadar da buraya bağımsız bir yönetimin atanması kanaatindeyiz. 500 sahte yetki belgesiyle oy kullanıldığından bahsediliyor. 1. Grubun 160 civarında üyesi var. Bu 160 tane üyenin 500 tane oy kullanması mümkün değil. Şayet 500 tane sahte yetki belgesi ile oy kullanılmış ise, bu demektir ki bütün gruplar şaibeli. O yüzden 19 grupta da seçime yeniden gidilmeli. Mevcut haliyle bu tartışmalar uzun sürecek gibi görünüyor. Bu kadar sorunu olan bir şehrin, bu konuyla meşgul edilmesi sağlıklı değil. 2023 yılında Van'ın 1 milyar dolar ihracat hedefinden bahsediyorduk. Bunu net olarak söylüyorum; 2021 yılında 59 milyon dolar ihracatımız vardı. 2022 yılında belki 50 milyar dolar ihracatımız olmayacak. Van bundan 25-30 yıl önce, ihracat sıralamasında önde olan bir şehirdi. Fakat geldiğimiz noktada 69'uncu sırada, 30 büyükşehir içerisinde de son sırada yer alıyor. Bu bir rezalettir. İhracat hacmi düşük, ticareti zayıf, sanayisi yok denecek kadar az olan bir yerde oda seçimleri yüzünden bu kadar gümbürtü koparıyorsa, aslında bu bizim açımızdan büyük bir ayıptır. O yüzden artık bu mesele suhuletle, barışla, sakinlikle çözülmelidir. Mavi grubun da, beyaz grubun da, kırmızı grubun da, sarı grubun da, yeşil grubun da bir araya gelmesi ve bu meseleyi ortak bir kararla çözmeleri kanaatindeyim. Bu şehrin artık bu tarz muhabbetlerle vakit kaybetmesine gerek yoktur. Van özünde büyük gözükse de, gerçekte küçük bir şehirdir. Kimsenin kimseyi incitmeden bu meselenin çözülmesi kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER