İlhan: Maraş Caddesi, yapboza döndü

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Van Büyükşehir Belediyesi'nin Maraş Caddesi'nde orta refüjlerde sürekli yaptığı değişimleri eleştirdi. Başkan İlhan, Maraş Caddesi'nin adeta yapboza döndüğünü vurguladı.

İlhan: Maraş Caddesi, yapboza döndü

Haftalık olarak kent ve ülke gündemiyle ilgili basın toplantılarını sürdüren Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, bu hafta Van Büyükşehir Belediyesi'nin Maraş Caddesi'nde sürekli yaptığı değişimi, belediyede yapılan atamalar ve kent meydanını gündeme taşıdı.

Van Büyükşehir Belediyesi'nin Maraş Caddesi'nde orta refüjlerde sürekliği gereksiz değişimler yaptığını ve binlerce parayı çarçur ettiğini belirten Başkan İlhan, bu işlere imza atanlardan hesap sorulması gerektiğini  vurguladı.

Maraş Caddesi'nde daha önce orta refüjlere binlerce lira harcanarak ahşap saksıların bırakıldığını, ardından bu saksıların tekrar para harcanarak toplatıldığını belirten Başkan İlhan, orta refüjde son bir yıl içerisinde birkaç kez değişikliğe gidilmesine tepki gösterdi.

"ÇÖPE GİDEN PARALARIN HESABINI KİM VERECEK?"

Maraş Caddesi üzerinde yapılan çalışmalar, belediyede yapılan atamalar ve kent meydanı hakkında açıklamalarda bulunan Başkan İlhan, "Son yıllarda Maraş Caddesi üzerinde yapılan çalışmalar yapboz çalışmalarına örnek olarak uzun yıllarca anılacak hale gelmiştir. Maraş Caddesi'ndeki çalışmalar, yapılan atamalar ve Kent Meydanı hakkında Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak Van Büyükşehir Belediyesine soruyoruz; Caddenin orta refüjün de ki çiçek saksıları niçin söküldü? Söküm işine ne kadar para harcandı? Saksıların yerine serme çim toprak getirildi, serilen çim neden kaldırıldı? Serme ve sökme işlemlerine ne kadar para harcandı? Serme çim kaldırılarak neden beton karo döşendi? Kent neden bu denli betonlaştırıldı, karo işlemine ne kadar para harcandı? Saksılar sökülüp çöpe atılırken yerine basit komik ve kent estetiğine uymayan mini saksılar için ne kadar para harcandı? Son olarak geçtiğimiz hafta içinde bir yıl önce kaldırılan saksıların yerine bu kez kent estetiğine uymayan basit, çürümeye müsait, mimari özelliği olmayan devasa metal saksılara neden karar verildi? Tüm bu işlerde çöpe giden paraların hesabını kim verecek?  Büyükşehir Belediyesinin 36OO ek göstergeli kadrolarına bir kurumdan geçiş yapan imtiyazlı kişilerde hangi kriterler arandı. Bu geçişlerin arkasında kim ya da kimler var? Van kamuoyunda Büyükşehir Belediyesinde ki atama ve görevlendirmelerin iktidar partisinin içinde ki siyasi dengelere göre yapıldığı iddiaları doğru mu? Van Büyükşehir Belediyesince yapılan toplantılarda en yetkili isimler Kent Meydanı Projesinin bir kişinin mahkemeye vererek engellediğini belirtiyor. Van'ın kalbindeki devasa projeyi engellediğini belirttiği bu ismi neden açıklamıyor?  Belediyenin kalabalık yönetim kadrosu ve kenti tanımayan danışmanlarla beraber kaynakları çarçur edilmekte ve kentimiz kötü yönetilmektedir. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak sorularımızın yetkili makamlarca ivedilikle cevaplanmasını bekliyoruz" dedi.

"MARAŞ CADDESİ BETERİN BETERİ HALİNE GELMİŞTİR"

Geçtiğimiz yıl Van Büyükşehir Belediyesi bünyesi altında kurulan Kent Estetik Kurulu'nun bugüne kadar kent estetiğine bir katkı sunmadığını belirten Başkan İlhan, "İlimizde geçtiğimiz dönemlerde bir kent estetik kurulu kuruldu. Gördüğümüz kadarıyla, kent estetik kurulunun, kuruluşundan bugüne kadar kentin estetiğine dair herhangi bir katkılarının olmadığına şahidiz. Maraş Caddesi'nde yapılan son refüj çalışmaları, beterin beteri haline gelmiştir. Bu cadde geçtiğimiz yıllarda, çiçeklerle bezenmiş durumdaydı. En azından baharda güzel bir görüntüye sahipti. Fakat defalarca yapılan yapboz işlemleri, adeta bir örnek haline geldi. Fakat ilimizde kent estetik kurulu, ısrarlı çağrılarımıza rağmen, kentteki birçok sıkıntılı bölgeye müdahil olmadı. Sadece Çohaz Petrol Kavşağı'na bir tane kentimizin estetiğiyle alakası olmayan, tamamen başka bir yerde bulunan bir eserin minyatürü getiril oraya konuldu ve kent estetik kurulunun ilk marifeti denildi. Kent estetik kurulu kurulduktan birkaç gün sonra bu yapıldı. Bu yüzden durum vahimdir. Umuyorum, o kurulduğu bulunan kişiler, bu saatten sonra ya belediye yön verir, yâda bizim burada sözümüz geçmiyor, biz çekiliyoruz demeliler" diye konuştu.

"10 YILDIR YIKTIRILMAYI BEKLEYEN BİNALAR NİHAYET YIKTIRILIYOR"

Van Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan ve yıkım çalışmaları başlatılan Van Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü binası olarak kullanılan, Ahmed-i Hani Parkı yanındaki bina ve Şerefiye Mahallesi Hastane 2 Caddesi'nde bulunan Belediye İş Merkezi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan İlhan, "Van Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan ve depremden bu yana 10 yıldır yıktırılmayı bekleyen binalar nihayet yıktırılıyor. Yıkılır, ne yapılır bu ayrı bir tartışma konusudur. Fakat bölgede Ahmed-i Hani Parkı söz konusudur. Eski VASKİ binası yıkıldığında bu park genişletilebilir. O bölge kaldırıp, üstü park, altı otopark şeklinde de bir düzenleme yapılabilir" ifadelerini kullandı.

"VAN EHİL ELLER TARAFINDAN YÖNETİLMİYOR"

Kent yönetiminin, kentin tüm sorunlarından haberdar olduğunu belirten Başkan İlhan, "2021 yılının sonuna doğru yaptığımı açıklamadan 4 gün sonra Van Büyükşehir Belediyesi, bir basın toplantısı düzenleyerek, belediyenin harcamalarını açıkladı. Van Türkiye'nin en büyük 20 ilinden biridir. Fakat bugüne kadar, bizim ısrarla üzerinde durduğumuz, depremde ağır hasar alan 4 bin 500 tane yapı halen yıkılmayı bekliyor ve yapılar yıktırılmadı. Kentin nefes alına bilirliği en düşük iller arasında biri olduğunu, hava kirliliğinin yüksek olduğunu belirtiğimiz halde, ne yeşil çevre anlamında, ne de estetik anlamında bir çalışma yapılmadı. Yapılan tüm harcamalar, bugün harcanıyor, 3 gün sonra tekrar bozuluyor ve çarçur ediliyor. Van'ın en büyük sorunlarından bir tanesi, Van'ın ehil eller tarafından yönetilmemesidir. Bugün ehil olmayan eller, sadece talimatla şehri yönetiyor. Van Büyükşehir Belediyesi'ne ve diğer kurumlara Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak hazırladığımız, Van'ın sorunları ve çözüm önerileri adlı kitapçığı takdim ettik. Bunu takdir ederken, okumalarını rica ettik. Kentin sorunlarına dair bizim önerilerimizi dikkate alın dedik. En azından, biz sizin önerilerinizi beğenmedik, daha iyisini yapacağız deyin. Bugüne kadar olumlu veya olumsuz bir dönüş görmedik. Kentimizde defalarca danışma kurulu adı altında kurullar toplandı. Fakat bu kurulların da tamamı adeta bir kentteki bazı insanların araya gelip, söyleşi yaptığı kurullar haline geldi. Toplantılar asıl gündemden uzak, muhabbet faslına dönüştü. Bu ilimizin bir gerçeğidir. Van ilinin acil bir şekilde yeni seçimle, Van'a yakışan bir yönetimle yönetilmesi gerekiyor. Zaten halihazırda kayyum yönetimleri bağımsız yönetimler değildir. Kayyum yönetimleri aslında değerlendirilebilirse, hem valiliğin hem, büyükşehir belediyesinin yada kaymakamların belediyenin işlerini kolaylaştırabileceği alanlar var. Fakat buradaki arkadaşlarımızın tamamı, ne yazık ki atanmış olduğu için çok da bu işlerin sonun düşünmemekte ve o gün gelen talimatlara göre şehri yönetmekte" dedi.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER