İlhan: Kapıköy, sözde açık özde kapalı

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı, bu haftaki gündem toplantısında Kapıköy Sınır Kapısı'nın durumunu ele aldı. Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, 17 Mayıs itibariyle açılan Kapıköy Sınır Kapısı'nın sözde açık, özde kapalı olduğunu söyledi.

İlhan: Kapıköy, sözde açık özde kapalı

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, parti binasında yaptığı açıklamada, pandeminin seyrine göre 36 adet sınır kapısının geçişlere açıldığını, Türkiye İran arasında ki Kapıköy, Gürbulak ve Esendere Sınır Kapıları’nın ise hizmete açılmadığını ifade etti.

"VAN, İŞSİZLİK ORANINDA TÜRKİYE GENELİNDE İLK SIRALARDA YER ALAN İLLERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR"

Bölge ve Van için en önemli ülkelerden biri olan İran'dan yeterince istifade edilemediğini belirten Başkan İlhan, "24 Mart 2020 tarihinde pandemi nedeniyle ülkemizde ki 39 adet sınır kapısının tamamı kapatıldı. Pandeminin seyrine göre 36 adet sınır kapısı tekrar hizmete açıldı. Fakat Türkiye İran arasında ki Kapıköy, Gürbulak ve Esendere Sınır Kapıları hizmete açılmadı. 17 Mayıs itibariyle Türkiye İran arasında ki kapılar açılacak diye en yetkili ağızlardan açıklama yapıldı. Hatta 17 Mayıs'ta Sınır Kapıları açıldı diye haberler yapıldı. Her ne hikmetse Türkiye-İran arasında ki kapılar bir türlü faaliyete geçmedi. Turizm ve ticaret açısından ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için en önemli ülkelerden biri olan İran'dan bugün ne yazık ki yeterince istifade edilememektedir. Türkiye genelinde halihazırda mevcut olan ekonomik sorunların üzerine pandemiye bağlı olarak oluşan yasaklar ve ilimizi direkt olarak etkileyen sınır kapılarının faaliyete geçmemesi nedeniyle bugün itibariyle bin civarında esnafımız kepenk kapattı. Binlerce esnafımız vergilerini, sgk primlerini, kredilerini, çeklerini, senetlerini ve ödemelerini yapamaz duruma geldi. Van işsizlik oranında Türkiye genelinde ilk sıralarda yer alan illerin başında gelmektedir. Yaşanan sıkıntılarla birlikte mevcut işsizler ordusuna yenileri eklendi. Sınır Kapıları konusunda en yetkili ağızlardan alaycı açıklamalar yapılmakta sözde haber kanallarında yalan haberler yaptırılmakta Van halkıyla dalga geçilmektedir. Her gün Türkiye-İran arasında havayoluyla seferler yapılırken karayoluyla her türlü giriş çıkışın durdurulması ayrı bir muammadır. Van'da birçok sektörde ciddi ekonomik sıkıntılar yaşanırken ilimizde bulunan iktidar yetkilileri boş beleş işlerle uğraşmakta asıl sorunlarımızı görmezden gelinmektedir. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak 14 aydan fazla zamandır kapalı olan, Kapıköy, Gürbulak ve Esendere sınır kapılarının derhal açılmasını, karşılıklı yolcu giriş çıkışı ve legal olan her türlü ticaretin yapılması için harekete geçilmesini yetkililerden bekliyoruz" dedi.

Van Bölge Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER