İlhan: Ermeniler Van’da büyük katliam yaptı

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Ermeni katliamının 109. yıl dönümü vesilesiyle açıklamada bulundu. 109 yıl önce insanlık tarihinin en büyük katliamlarından birinin Van'da yaşandığını belirten Başkan İlhan, Ermeni isyanı ve akabinde Rus işgaliyle birlikte Van'da 150 bin vatandaşın çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı demeden katledildiğini vurguladı.

İlhan: Ermeniler Van’da büyük katliam yaptı

Van'da Birinci Dünya Savaşı yıllarında katledilen 2 bin 500 Müslüman anısına oluşturulan Zeve Şehitliği'nde açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, 20 Mayıs tarihinin Van için unutulmaması ve unutturulmaması gereken bir gün olduğunu ifade etti.

20 Mayıs’ta Van’ın yakılıp yıkıldığı, derin yaraların açıldığı, tarifi imkânsız acıların yaşandığını belirten Başkan İlhan, aynı zamanda Aram Manukyan isimli katliamcının Van'a işgalci Ruslar tarafından vali olarak atadığı gün olduğunu hatırlattı.

“20 MAYIS TARİHİ VAN İÇİN UNUTULMAMASI VE UNUTTURULMAMASI GEREKEN BİR GÜNDÜR”

Başkan İlhan, Ermeni katliamının 109. yıl dönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “109 yıl önce bugün insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri Van'da yaşandı. Ermeni isyanı ve akabinde Rus işgaliyle birlikte Van'da 150 bin vatandaşımız çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı demeden katledildi. 20 Mayıs tarihi Van için unutulmaması ve unutturulmaması gereken bir gündür. Van’ın yakılıp yıkıldığı, derin yaraların açıldığı, tarifi imkânsız acıların yaşandığı gündür. 20 Mayıs aynı zamanda Aram Manukyan isimli katliamcının Van'a işgalci Ruslar tarafından vali olarak atadığı gündür. Van’dan on binlerce Müslümanın mülteci olarak yollara düştüğü, memleketlerini gözyaşlarıyla geride bıraktığı gündür. 20 Mayıs Vanlıların 150 bin şehidi andığı, tarihe saygı, geçmişe vefa duyduğu, geleceğe umutla baktıkları gündür. 1915 Ermeni isyanı ve Rus işgalinin 109. yıl dönümünde çocuk, kadın, yaşlı katledilen mezarları ve hece taşları dahi olmayan 150 bini aşkın Vanlı şehidimizi saygıyla, rahmetle anıyoruz. Van için böylesine önemli bir günde ne yazık ki birçok kurum ve kuruluşun bugüne özel bir faaliyet yapmaması da düşündürücüdür. Bu vesileyle bir kez daha tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle yad ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2024, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER