Iğdır'daki gazeteciler çalıştayı son buldu

Iğdır'da 19 Mart Cuma günü başlayan ve üç gün devam eden Gazeteciler Çalıştayı sona erdi. Aralarında Van'ın da olduğu bölge illerden basın mensuplarının katıldığı çalıştayda, yerel gazetelerin sıkıntıları dile getirildi. Çalıştayda en çok konuşulan konulardan biri, ihalelerin doğrudan temin yoluyla yapılması sonucu yerel gazetelerin birçoğunun kapanma noktasına geldiği konusu oldu.

Iğdır'daki gazeteciler çalıştayı son buldu

  Iğdır, Kars, Ağrı, Bitlis, Van, Erzurum, Muş, Trabzon, Ordu, Gümüşhane ve Ardahan gibi illerden birçok gazetecinin katıldığı ve üç gün süren toplantı, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşti.

  Çalıştayın ilk gününde konuşan Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, ihalelerin doğrudan temin yoluyla yapılması sonucu yerel gazetelerin büyük sıkıntılar yaşadığını belirtmişti.

  "YEREL GAZETELER BİTME NOKTASINA GELDİ"

  Özdemir, son yıllarda yerel gazetelerin büyük ekonomik sıkıntılar yaşadığını, buna paralel olarak birçoğunun kapandığını, ihalelerin doğrudan temin yoluyla yapılması sonucu yerel gazetelerin adeta tükendiğini anlatarak, "2 yıl önce yapılan seçimde bin 180 civarında yerel gazete varken, şuan 900'lere kadar düşmüştür. Her yıl 200-250 derken bitirme noktasına getirecekler. Gazeteler birlik olup, bu konuda çalışma yapalım dediği zaman biz Anadolu basını önemsiyoruz, Anadolu basınının ayakta kalması istiyoruz diye güzel laflarda ediyorlar. Ama bu konuda ciddi çalışmalar yapılması lazım. Burada devletinde ciddi kayıpları var. Bunlarda kendilerine dosya olarak iletilmiş durumda" ifadelerini kullanmıştı.

  "REKLÂM GELİRLERİNİN KESİLMESİYLE SIKINTILAR ARTTI"

  Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy ise yerel gazetecilerin son yıllarda ekonomik sorunlarla boğuştuğunu, pandemiden dolayı reklâm gelirlerinin kesilmesi sonucu sıkıntıların arttığını belirtmişti.

  Toplantıda konuşan Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi, Çorum Hâkimiyet Gazetesi Sahibi Şevket Erzen ise, Anadolu'daki gazetecilerin hakkını korumak için çabaladıklarını dile getirmişti.

  ÇALIŞTAYIN İKINCİ GÜNÜ GAZETECİLER SIKINTILARI DİLE GETİRDİ 

  Çalıştayın ikinci günü Medya İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sezai Ballı bir selamlama konuşması yaptı. Ballı yeni üyelere ferdi kaza sigortası başlattıklarını söyledi ve hayırlı olmasını diledi.

  Daha sonra çalıştaya katılan gazeteciler yaşanan sıkıntıları anlatarak, sorunların bir an önce giderilmesi gerektiğini dile getirdiler.

  Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Basın İlan Kurumu tarafından şubesi olan illerdeki gazetelerden kesilen yüzde 15'lik payın, şube olmayan illerdeki gazetelerden kesilmemesi gerektiğini belirtti.  

  "GAZETELER HABER YAPMA KONUSUNDA BİRAZ DAHA ÇABALAMALI"

  Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi, Çorum Hâkimiyet Gazetesi Sahibi Şevket Erzen ise ikinci gün yapılan çalıştayda yaptığı konuşmada yerel gazetecilerin bazılarının haber yapma konusunda daha çok çabalaması gerektiğini söyleyerek, "Gazetelerimizi içerik olarak geliştirelim. 'Yerel gazeteler okunmuyor, ihale ilanları yayınlamasalar da olur' algısını ortadan kaldırmalıyız" dedi.

  Çalıştayda söz alan bazı gazete sahiplerinin, Basın İlan Kurumu tarafından yapılan ödemelerin bir defada yapılması gerektiği sorularını yanıtlayan Erzen, ülkedeki birçok gazete yetkilisinin ödemelerin iki defa yapılmasını istediği için bu şekilde ödendiğini hatırlattı.

  Iğdır gibi bazı küçük şehirlerde abone ve bayii satışlarındaki satış rakamlarının düşürülmesini isteyen bazı gazeteciler, BİK'in bu konuda kendilerine kolaylık sağlaması gerektiğini belirtti.

  "TAŞINMAZ İCRALAR BAZI YEREL GAZETELERDE YAYINLANMIYOR"

  Çalıştayda konuşulan konulardan biri de icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanması gerektiği, ama birçok ilde özellikle taşınmaz icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmadığı belirtildi.

  Bu konuyla alakalı söz alan Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, bazı şehirlerde yerel gazetecilerin kendi şehirlerindeki gazeteciler cemiyeti yönetimi ile birlikte, başsavcılık ve icra müdürlerini ziyaret ederek bu sorunu çözmeye çalıştıklarını belirtti.

  Diğer şehirlerdeki yerel gazetelerin de birlikte hareket ederek, bu tür sıkıntıları giderebileceklerini ifade etti.

  Çalıştayda söz alan Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aydın Deniz, katılım gösteren tüm gazetecilere teşekkür ederek, yerel gazetelerin sorunlarının giderilmesi gerektiğini dile getirdi.

  "EKONOMİK SORUNLARLA BOĞUŞAN BİRÇOK YEREL GAZETE KAPANDI"

  Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İsmail Aras, "Ben 34 yıldır Iğdır'da bu mesleği yapıyorum. Son yıllarda ekonomik sorunlarla boğuşan birçok yerel gazete kapandı. Birçoğu birleşti. İnşallah bu sorunlar hükümetimizin de desteğiyle çözülür. Umarım çalıştayımız iyi geçmiştir. Katılan herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

  GAZETECİLER IĞDIR'IN TURİSTİK BÖLGELERİNİ GEZDİ

  Çalıştayın ardından gazeteciler Iğdır'da tarihi ve turistik bölgeleri gezdi.

  Gezi kapsamında Ermenistan sınırındaki Alican Sınır Kapısı'na giden gazeteciler, oradaki karakolu ziyaret ederek, poğaça tadındaki ekmeği tadıp, çayından yudumladılar.

  Yine gezi kapsamında 1999 yılında Azerbaycanlı Prof. Dr. Cafer Kayısın projesiyle Iğdır Valiliği tarafından yapılan soykırım anıtı ziyaret edildi.

  Yerel gazeteciler daha sonra Iğdır'a 25 kilometre uzaklıkta bulunan 13. Yüzyılda Selçuklu mimarisine göre inşa edilmiş Tarihi Kervansaray'ı ve Tuzluca Ilçesi'ndeki Tuz Mağaraları'nı gezdiler.

  Van Bölge Gazetesi: Bişar Ulutaş

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER