Hutbede Cuma'nın önemine dikkat çekildi

Tüm şehirlerde olduğu gibi Van'da da hutbede Cuma'nın önemine dikkat çekildi. Hutbede Cuma namazının hatırlatılması, gençlerin, çocukların, sevgiyle, muhabbetle ve güzel bir üslupla camiye teşvik edilmesi gerektiği vurgulandı.

Hutbede Cuma'nın önemine dikkat çekildi

Cuma gününün Peygamberimiz (sas)'in buyurduğu üzere, güneşin doğduğu en hayırlı gün olduğu hatırlatılarak, Cuma gününün müminlerin haftalık bayram günü olduğu ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu haftaki Cuma hutbesinin konusunu 'Cuma: Haftalık Bayram Günümüz' olarak belirleyerek, Cuma'nın önemine dikkat çekti. 81 ildeki tüm camilerinde vatandaşlara Cuma Namazı'nın önemi hakkında bilgi verildi.

"EZAN OKUNDUKTAN SONRA YAPILAN ALIŞVERİŞ VE ELDE EDİLEN KAZANÇ HELAL DEĞİL"

Okunan Cuma hutbesinde, "Bugün, günlerden Cuma. Bugün, Peygamberimiz (sas)'in buyurduğu üzere, güneşin doğduğu en hayırlı gün.[i] Bugün, biz müminlerin haftalık bayramı. Bugün, Rabbimize olan kulluk sözünü tazelediğimiz mübarek bir gün. Bugün, kardeşliğimizi pekiştirdiğimiz, birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştırdığımız bereketli bir gün. Hutbeme başlarken okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığınızda Allah'ı zikretmeye koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır."[ii] Ayet-i kerimeden de anlaşılacağı üzere kendilerine Cuma namazı farz olan kimselerin, ezan okunduktan sonra yaptıkları alışveriş ve elde ettikleri kazanç helal değildir. Evet, bugün en önemli vazifemiz, bütün işlerimizi bir tarafa bırakarak Cuma namazı için camilerde buluşmaktır. Maddi ve manevi kirlerden arınmak için, neşe ve sevinç içerisinde Rabbimizin emrine uymaktır. Yanımızdaki kardeşimize rahatsızlık vermeden, tertemiz bir şekilde omuz omuza saf tutmaktır.  Peygamber Efendimiz (sas) bir hadislerinde bizlere şu müjdeyi vermektedir: "Cuma namazı vaktinde öyle bir an vardır ki insan o anda Allah'tan bir şey dilerse Allah dilediğini ona mutlaka verir."[iii] Bir başka hadisinde ise Sevgili Peygamberimiz (sas), bizleri şöyle uyarmaktadır: "Her kim önemsemediğinden dolayı Cuma namazını üç defa terk ederse kalbi mühürlenir."[iv] Bu hadislerdeki müjde, ne güzel bir müjde; uyarı ise, ne büyük bir uyarıdır. Bu müjdeyi ve uyarıyı işiten bir mümin, Cuma namazını kasten terk edebilir mi hiç? Hutbe olmadan Cuma namazı olmaz. Hutbe, tıpkı namaz gibi Allah'ı zikretmektir. Hutbenin bir adabı vardır. Bu da minberdeki hatibi can kulağıyla dinlemektir. Hutbe esnasında asla konuşmamaktır. Telefonla ya da başka şeylerle meşgul olmamaktır. Allah Resûlü (sas) hutbe adabı hususunda bizi şöyle uyarmaktadır: "Cuma günü imam hutbe okurken konuşan arkadaşına 'sus!' bile desen, hatalı bir iş yapmış olursun."[v] Cuma gününün bereketinden, sevincinden, maddi ve manevi kazanımlarından kendimizi mahrum bırakmayalım. Günde beş defa eda ettiğimiz namazlarımızı Cuma namazıyla taçlandıralım. "Sen yine de öğüt ver. Çünkü öğüt müminlere fayda verir."[vi] ilahi hitabına kulak vererek Cuma namazını birbirimize hatırlatalım. Gençlerimizi, çocuklarımızı sevgiyle, muhabbetle, güzel bir üslupla camiye teşvik edelim. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla Allah'ın evlerine koşalım. Çalışanlarımızın ve öğrenci kardeşlerimizin en önemli farz ibadetlerinden birisi olan Cuma namazını eda edebilmelerine yardımcı olalım. İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını Cuma namazının vaktine göre düzenleyelim. Unutmayalım ki ibadet özgürlüğü ve insan haklarına riayet bunu gerektirir. Bu hususta hassas davranmayanlar büyük bir vebal altına girmektedir" ifadelerine yer verildi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHİM ATİŞ

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2023, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER