HÜDA PAR’dan Filistin'e destek çadırına ziyaret

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Van İl Başkanı Rasim Sayğın, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrenci topluluklarınca kurulan ‘Kampüs İntifadası Çadırı’nı ziyaret etti. Sayğın, öğrencilere destek mesajı vererek her zaman yanlarında olduklarını vurguladı.

HÜDA PAR’dan Filistin'e destek çadırına ziyaret

Van YYÜ öğrenci toplulukları ve akademisyenler siyonist israil’in saldırılarını protesto etmek amacıyla kampüste çadır kurdu. 

HÜDA PAR Van İl Başkanı Rasim Sayğın, Teşkilat Başkanı Mikail Gültepe, Tuşba İlçe Başkanı Emre Aycan ve İl Başkan Yardımcısı Faruk Tasan’la birlikte çadıra gelerek öğrencilerle görüştü.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Sayğın, üniversite yönetiminin öğrencilere daha fazla destek vermesi gerektiğini belirtti.

Başkan Sayğın, “Gazze’de çok büyük bir katliam devam ediyor. Bu katliamlardan dolayı Refah Sınır Kapısında da ciddi bir insan yoğunluğu oluştu. İsrail, yapmış olduğu açıklama ve bir takım eylemlerde Refah’ta da ciddi bir katliam yapacağının işaretini vermiş durumdadır. Buna karşı olarak İslam ülkelerinin çok ciddi tepkiler göstermesi gerekiyor. Bizim Gazze ve Filistin’le ilgili şuan özelde Refah’la ilgili çok ciddi olarak tepkimizi ortaya koyup israil’i bu yapmış olduğu zulümden, katliamlardan vazgeçirecek bir takım eylemlerde bulunmamız gerekiyor” dedi.

İl Başkanı Sayğın, “HÜDA PAR olarak geçen haftaki basın açıklamamızda, ABD’de başlamış olan üniversitedeki eylemlerin dünyanın her tarafına yayılması gerektiği, bütün üniversitelere yayılması gerektiğini belirtmiş ülkemizde de üniversitelerin tamamında öğrencileri Gazze’yi gündemde tutmaya yönelik bir takım aktivitelerde bulunmaya davet etmiştik. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde de öğrenci toplulukları bir araya gelerek Filistin’e Gazze’ye destek amaçlı çadır açmışlar. Farklı etkinlikler yapılıyor. HÜDA PAR olarak bunu desteklemek adına hem de gündemde tutmak adına bir destek ziyaretinde bulunduk. Burada bir takım sorun ve sıkıntıların olduğunu da müşahede etmiş olduk. Özellikle üniversite yönetiminin burada bulunan topluluklara destek vermesi çağrısında bulunuyoruz. Bu sadece burada çadır açan öğrencilerin şahsi bir mücadelesi değildir. Bütün ümmeti ilgilendiren ve dolayısıyla üniversiteyi ve üniversite yönetimini de ilgilendiren bir konudur. İzin vermeleri, bir takım desteklerde bulunmaları elbette ki takdire şayandır fakat biraz daha fazla desteğe ihtiyaçları var öğrencilerin. Gerek maddi açıdan gerek organizasyonlar açısından üniversitenin destek vermesi çağrısında bulunuyoruz. Öğrencilerden de buradaki çadıra sahip çıkmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2024, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER