Hat Sanatı ve Van Mimarisinden Örnekler konferansı…

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Gölü Çevresi Tarihi Eserleri ve Kültürel Değerleri Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “Hat Sanatı ve Van Mimarisinden Örnekler” başlıklı bir konferans ve sergi düzenlendi.

Hat Sanatı ve Van Mimarisinden Örnekler konferansı…

Van YYÜ, İlahiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen, akademisyenler ve öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle takip edilen konferans, YYÜ Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü öğretim Üyesi Doç. Dr. Vural Öntürk’ün açılış konuşmasıyla başladı.

Daha sonra kürsüye çıkan hat sanatçısı ve tarihi Hüsrev Paşa Camii İmam Hatibi Ahmed Hüsrev Koyuncu, hat sanatının ortaya çıkışı, İslam kültür ve medeniyetindeki yeri, hat sanatı ekolleri, büyük hattatlar ve hat sanatı araç gereçleri hakkında bilgi verdi.

Hattat Ahmed Hüsrev Koyuncu kendisine ait eserler üzerinden hat okuma ve yazma tekniklerini ayrıntılarıyla anlattı.

Konferans esnasında hat yazım örnekleri de sunan Hattat Koyuncu, Van ve çevresindeki bazı kitabeler ve hat örneklerini tanıtarak hat sanatının Van ve çevresinde yüzyıllardır tatbik edildiğini, bu şehirden çok sayıda hattat yetiştiğini, kendisinin de bugün hem talebe hem de hoca vasfıyla bu sanatın öğretilmesine ve tanıtılmasına katkı sunmaya çalıştığını, halen hat sanatının yaşayan en büyük üstatlarından Hasan Çelebi’den icazet aldığını ifade etti.

Konferans sonunda Van Gölü Çevresi Tarihi Eserleri ve Kültürel Değerleri Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürü Prof. Dr. Murat Öztürk tarafından Hattat Ahmed Hüsrev Koyuncu’ya teşekkür belgesi takdim edildi.

Hattat Koyuncu’nun eserlerinin yer aldığı sergi de büyük ilgi gördü.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHİM ATİŞ

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2024, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER