Gülistan Bahçesi’nin çehresi yenileniyor

Van Kalesi'nin kuzey bölgesinde oluşturulan 'Gülistan Bahçesi', rengarenk güllerle büyük ilgi çekiyor.

Gülistan Bahçesi’nin çehresi yenileniyor

Van Kalesi ve Abdurrahman Gazi Türbesi yanında bulunan endemik gül türlerini bünyesinde barındıran ‘Gülistan Bahçesi’nde renk cümbüşü oluştu. Tarihi ve maneviyatı bir arada barındıran bahçe, rengarenk çiçeklerle göz kamaştırıyor. Bahçede kentin tescilli gül reçeli ve şerbetinin yapımında kullanılan Van Gülü’nün yanı sıra, Hoşap Gülü, Türk Gülü, Isparta Gülü, Şurubi Gül, Beyaz Gül, Turuncu-Sarı Bonanza Gülü, Kral Gülü gibi yaklaşık 2 bini aşkın endemik gül türü bulunuyor. Gülistan Bahçesi, Van’ın İpekyolu Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılarak yeniden vatandaşa kazandırılıyor.

“Tarihi değere sahip”
Yüklenici firma yetkilisi Mehmet Refi Ertosun, doğup büyüdüğü mahallede bulunan Gülistan Bahçesi’nin tarihi bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. Bahçenin belediye çabalarıyla güzelleştirildiğini ifade eden Ertosun, “Tarihi değere sahip olan bahçenin yürüme yollarını yapıyoruz. Burada dünyanın birçok ülkesinde bulunan gül türü var. Diğer taraftan yöreye ait Van Gülü var. Bu gülü ise reçel ve yaz aylarında soğuk şerbetin yapımında kullanıyoruz” dedi.

Gül bahçesinin çevre düzenlemesiyle halka kazandırılacağını dile getiren Ertosun, bahçenin gelin-damat dış çekimleri için ideal bir yer olduğunu söyledi. Ertosun, Van Kalesi eteğinde eşsiz bir yere sahip bahçenin çevre düzenlemesini yapıp vatandaşa kazandıracak olan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın’a teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tebrikler efendim
Tebrikler efendim - 4 gün Önce

Tebrikler sayın kaymakamım, tebrikler İpekyolu...Benzer yenilemeler, bakım ve onarımlar, iyileştirme ve güzelleştirmeler, yeşillendirme ve sulamalar, temizlik ve korumalar VBB, İpekyolu, Tuşba ve Edremit'in sorumluluğundaki bütün parklarda başlatılmalıdır. Buna ihtiyaç olan o kadar çok park var ki. Hele temizlik, hele sulama her parkın ihtiyacı. Gezip görmek bakıp kontrol etmek bu ihtiyacı görmek için yeterlidir. Bu arada bütün Vanlılar, şehrimizin değerli biyüklerinden Edremit- İpekyolu- Tuşba boyunca sahil şeridi, park ve yeşil alanlar da bekliyor. Semt ve mahallelere yeni parklar da hakikaten büyük bir ihtiyaçtır.

SIRADAKİ HABER