Fistancılar Sokağı esnafı düğün sezonuna hazır

Van'da yöresel kadın kıyafetlerinin satıldığı ve özellikle düğün sezonunda yoğunluk yaşanan Fistancılar Sokağı'nda hareketlilik başladı.

Fistancılar Sokağı esnafı düğün sezonuna hazır

Bu yıl havaların soğuk geçmesi ve düğün sezonun geç başladığını belirten Fistancılar Sokağı esnafı, düğün sezonunun başladığını ve yoğunluklarının kısmen başladığını söyledi.

Kentin en renkli sokaklarından biri olan Fistancılar Sokağı'nda düğün sezonun açılmasıyla hareketlilik başladı. Özellikle yöresel kıyafetlere olan ilgi hareketliliği artırırken, düğün sezonun başlamasıyla hareketliliğin giderek artması bekleniyor.

Fistancılar Sokağı'nda rengarenk renk ve güzel dokusuyla dikkat çekici yöresel kıyafetler, kadınlar tarafından yoğun ilgi görüyor. İthal ürünlerden elde edilen kumaşların fiyatları kur üzerinden belirlenirken, buna rağmen her kesime hitap eden kıyafetler bulmak mümkün.

Bin 500 ile 5 bin TL arasında fiyatları değişen yöresel kıyafetler, özellikle düğün sezonunda yoğun bir şekilde alıcı buluyor. Kentte havaların ısınması ve düğün sezonun başlamasıyla Fistancılar Sokağı'nda hareketlilik her geçen gür artıyor.

Kadınlar tarafından alınan fistanlar daha çok düğün, nişan ve söz merasimlerinde giyilirken, kadınların özellikle daha çok incili, boncuklu fistanlar tercih ettiği belirtildi.

Fistanların daha çok aşiret düğünlerinde tercih edildiğini belirten esnaflar, yeni nesil tarafından da tercih edilen fistanların son zamanlarda batı illerinden de rağbet gördüğünü vurguladılar.

Düğün sezonun başlamasıyla başlayan yoğunluğun, sezonu sonuna kadar devam edeceğini belirten esnaflar, bu yıl satışların bereketli geçmesini umduklarını söylediler.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHİM ATİŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER