Erciş'te Yunus'un İzinde Sedat Anar Konseri gerçekleştirilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın organize ettiği Yunus'un İzinde Sedat Anar Konseri Erciş Atakan Çelik Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Erciş'te Yunus'un İzinde Sedat Anar Konseri gerçekleştirilecek

Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinasyonunda Erciş Kaymakamlığının destekleriyle yapılacak olan konser 26 Ekim 2021 tarihinde saat 17.00'de başlayacak.

Konser ile ilgili bilgi veren Van İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Şahin, "Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre'nin vefatının 700. yılı hasebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Yunus Emre, şiirlerinde insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını en duru Türkçe ile işlemiş ve bu şiirlerle din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslenmiştir. Yunus "yetmiş iki millete bir göz ile bakmak" ilkesi ve evrensel insani değerler üzerine inşa edilmiş felsefesiyle insanları ortak değerler etrafında birleştiren çağının çok ötesinde bir şair olmayı başarmıştır. Yunus Emre'nin hem dünya beşeriyetine ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de ülkemize bir kez daha hatırlatılması maksadıyla 2021 yılının "Bizim Yunus" olarak anılması, bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarla yurt genelinde ve yurt dışında tertip edilmesi Cumhurbaşkanlığımızın 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı genelgesi gereğince kararlaştırılmıştır. Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre'nin, Türk Tasavvuf Edebiyatı'nda kendine has tarzını oluşturan şiirleri Sedat Anar tarafından bestelenerek Yunus Emre'nin irfanı, kültür ve ruhunun yaşatılması, kuşaklara aktarılması ve dünya çapında bıraktığı izin görünür kılınmasına katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. 75 dk. Süreceği düşünülen konserlerde Sedat Anar'ın Yunus Emre'nin on beş şiirine yaptığı besteler dinleyicilerle buluşacaktır.  Sedat Anar Türk müziğinde icracısı çok az olan santur ve kopuz sazlarını icra edip vokalde yer alırken Selahattin Anar ise vurmalı çalgılarda icracı olarak yer alacaktır. Yunus Emre'nin her bir şiiri kendi içinde bir ritme ve ahenge sahiptir. Müzikle buluştuğu zaman bu ritim ve ahenk kulağa daha güzel hitap etmektedir. Bu hitabı Vanlı dinleyicilerine ulaştırmak için Yunus Emre Enstitüsü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz işbirliğinde Erciş Kaymakamlığının katkılarıyla "Yunus'un İzinden" Sedat Anar konserini organize ettik.  26 Ekim tarihinde saat 17.00'da başlayacak bu güzel konser Erciş ilçemize ve hemşerilerimize güzel anlar yaşatacaktır. Bu vesileyle bütün hemşerilerimizi bu güzel konsere davet ediyorum" dedi.

Van Bölge Gazetesi: Fehmi Tekdur

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER