Dünya Kahvaltı Günü Van'da kutlandı

Van'da 1 Haziran 2014 tarihinde 51 bin 793 kişinin katılımıyla düzenlenen kahvaltının, en kalabalık katılımlı kahvaltı olarak Guinness Rekorlar Kitabına kaydedilmesi üzerine Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Haziran ayının ilk Pazar gününün 'Dünya Kahvaltı Günü' olarak ilan edilmesi kapsamında, Dünya Kahvaltı Günü dün etkinliklerle kutlandı.

Dünya Kahvaltı Günü Van'da kutlandı

Türk mutfak kültürünün özel ve önemli bir parçası olan, yabancı ziyaretçilerin de giderek daha çok ilgi gösterdiği 'Türk Kahvaltısı'nın dünyada bir marka haline getirilebilmesi ve ülkenin tanıtımına katkı sağlaması amacıyla yurtdışı ve yurtiçi temsilciliklerinin katkıları, ülkedeki yabancı misyonların da katılımlarıyla, Haziran ayının ilk Pazar günü 'Dünya Kahvaltı Günü' olarak ilan edilmişti.

1 Haziran 2014 yılında Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) öncülüğünde 'Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası'yla adını uluslararası arenaya taşıyan Van Kahvaltısı, yine Van TSO tarafından ilan edilen ve ilki 2019 yılında düzenlenen 'Dünya Kahvaltı Günü' Pazar günü yoğun bir katılımla kutlandı.

Yurdun dört bir yanında, yaylalarda yetişen bitkilerle yapılan otlu peynir, un, tereyağı ve yumurta karışımıyla hazırlanan murtuğa, kavut, kavurmalı yumurta, cacık, süt kaymağı ve kara kovan balı gibi farklı ürünlerin bulunduğu ürünlerle hazırlanan kahvaltı sofraları ile, Dünya Kahvaltı Günü bu yıl Erciş Balık Bendi'nde kutlandı.

11. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali'nin de kutlandığı Erciş Balık Bendi'nde Dünya Kahvaltı Günü'ne Vanlılar da yoğun ilgi gösterdi.

Kahvaltının Başkenti olarak kabul edilen Van'da, bu yıl 'Dünya Kahvaltı Günü'nün beşincisi düzenlendi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER