banner31

'Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya' kitabı okurlarıyla buluştu

Şair-yazar Mustafa Işık'ın 7. kitap çalışması olan 'Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya' biyografik araştırma-inceleme kitabı okurlarıyla buluştu.

'Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya' kitabı okurlarıyla buluştu

Uzun yıllar Van'da öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulunduktan sonra 2021 ağustos ayında Bursa'ya tayin olunan ve Van'da genç kalemlere edebiyatı, şiir sevdirmeye gayret eden Mustafa Işık'ın şiir, hikâye, deneme ve derleme türündeki kitaplarından sonra, biyografi tarzında yazdığı araştırma kitabı, okurun ilgisini çekiyor.

Simer Yayınevi tarafından basımı gerçekleştirilen 'Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya' adlı kitap, 54 farklı şair ve yazarın Müştehir Karakaya hakkındaki yazıları, şiirleri, söyleşileri, hatıraları ve iyi niyet temennilerinden oluşuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan, Mustafa Işık, "Van'ımızın medarıiftiharı, Cumhuriyet Dönemi şiirinin 80 kuşağı güçlü kalemlerinden Müştehir Karakaya hakkında bugüne kadar gerek ulusalda gerekse de yerelde sayısız dergi, gazete, haber sitesi, sosyal medya platformu vb. mecralarda yazılar yazıldı; üniversitelerde hakkında tezler hazırlandı, okullarda kendisiyle röportajlar yapıldı. Bütün bu resmi- gayrı resmî işleyişin dışında üstadın dostlarının gönül bahçelerinde olgunlaşıp dil ağaçlarıyla meyveye duran kelamın kalem bulmuş hallerini sizler için bir araya toplama, iki kapak arasına alma niyetiyle bu kitabı hazırlamaya yolculuğa çıktım. Bu bağlamda Karakaya'nın 40 yılı aşan; önce İstanbul Cağaloğlu, ardından Van merkezli edebî yolculuğunun yol duraklarında gönül birliği yaptığı, beraber çalıştığı, yetiştirdiği, eserlerinin hayat bulmasında katkı sağladığı şair, yazar, eş, dost, arkadaş, öğrenci vb. herkesin gönül sofrasındaki incilerin toplanmasına uğraş verdim. Büyük teveccüh ve vefa örneği göstererek 2019 yılı yaz dönemi 33. sayılarında ''Müştehir Karakaya Özel Sayısı'' hazırlayan Van Erciş'in nadide dergisi Hayal Bilgisi ekibine ve kıymettarları Ayşe-Cihat Albayrak çiftine sonsuz teşekkür ederek onların çalışmalarını izinleri dâhilinde kitabın eser içeriğine dahil ettik. Ayrıca üstadın yarım asırlık edebî yaşamında yolu kesişen dostlarına ulaşmaya çalışıp onların birer inci-mercan parçası nadide değerlendirmeleriyle yazılarıyla sayfalarımızı nakşetmeye gayret ettim" dedi.

Van Bölge Gazetesi: Necat Teyfun

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER