Doğaseverlerden çöp tepkisi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Cennet ve Cehennem Vadisi'ne bilinçsizce atılan çöpler, doğaseverlerin tepkisine neden oldu.

Doğaseverlerden çöp tepkisi

Türkiye'nin en yüksek ikinci zirvesi olan Uludurok'un Cilo Dağları'nın eteklerinde yer alan Cennet ve Cehennem Vadisi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Vadide, karların erimesiyle oluşan akarsuların bulunduğu doğal güzellik, doğaseverleri cezbediyor.

Vadi Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Demez öncülüğünde çevre illerden de gelen birçok doğasever Cennet ve Cehennem Vadisi'ni ziyaret etti. Ziyaret sorasında birçok alanda gelişi güzel atılan çöpler, doğaseverlerin tepkisine neden oldu.

Hakkari'in muhteşem bir doğasının olduğunu ifade eden Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Demez, "Son zamanlarda Hakkari'nin doğasına büyük bir talep var. Bizde 3 günden beri buradayız. Bizde elimizden geldiği kadar gelen gruplara rehberlik yapıyoruz. Buralara gelirken lütfen doğayı temiz tutalım. Eğer buralar böyle giderse 3 sene içerisinde çöp alanına dönecek. Hemen karşımızda gördüğümüz çöp yığını burayı hak etmiyor. Eğer çöpünüzü götürmüyorsanız lütfen doğaya gelmeyin. Doğanın size ihtiyacı yok ama sizin doğaya ihtiyacınız var" dedi.

Bugün Cilo Dağı eteklerindeki Cennet-Cehennem Vadisi'ne geldiklerini ifade eden Doğa Sporları Kulübü üyesi Mahmut Çelik, "Siz buranın cehennem ismine bakmayın burası bir cennet gibi. Nedense en güzel yerlerin ismini cehennem koyuyorlar. Biz buraya büyük bir ekiple buraya geldik. Etraf çok güzel, doğa mükemmel. Ama biz doğayı ne yazık ki çöplerimizle kötü bir şekilde kirletiyoruz. Doğaya çıkanlar lütfen çöplerinizi doğaya bırakmayın. Biz her zaman diyoruz doğaya çöp atmayın ki temizlemek zorunda kalmayalım. En büyük temizlik kirletmemektir. Doğamızı kirletmezsek gelecek nesilleri güzel bir doğa bırakmış oluruz" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yazıklar olsun
Yazıklar olsun - 1 ay Önce

TEMİZLİK KÜLTÜRÜ MAALESEF ÇOĞU İNSANIMIZDA YOK. BAŞKA BÖLGELERE VE BAŞKA ŞEHİRLERE GİDİP ORALARIN GÜZELLİĞİNİ, TEMİZLİĞİNİ, DÜZENİNİ ÖVERİZ. FAKAT KENDİ ŞEHRİMİZİ, ÇARŞIMIZI, PARKIMIZI, PİKNİK ALANIMIZI, MESİRE
YERİMİZİ, TARİHİ ALANIMIZI, DEREMİZİ, KANALIMIZI, CADDEMİZİ, SOKAĞIMIZI, SEMTİMİZİ, MAHALLEMİZİ, ÇEVREMİZİ, DOĞAMIZI SORUMSUZCA KİRLETİRİZ. İÇTİĞİMİZ SUYUN PETİNİ, YEDİĞİMİZ ŞEYLERİN AMBALAJLARINI, HER TÜR KAĞIDI, NAYLONU, ARTIĞI GELİŞİGÜZEL ORTALIĞA ATARIZ. BUNU YAPAN KİŞİLER CAHİLDİR, BİLİNÇSİZDİR, SORUMSUZDUR, ŞEHRİNE DÜŞMANDIR, ÇEVRESİNE DÜŞMANDIR, DOĞASINA DÜŞMANDIR. TEMİZLİĞİN NE KADAR GÜZEL BİR ŞEY OLDUĞUNU BİLEMEYEN KİRLİ RUHLU, KİRLİ DÜŞÜNCELİ, KİRLİ ŞAHSİYETLİ BİR BİREY ETRAFI KİRLETİR. İNSAN OLAN TEMİZLİĞE ÖNEM VERİR. NE OLUR BU AHLAKA SAHİP OLMAYAN KİŞİLER YA BU AHLAKI EDİNSİN YA DA İNSANLARDAN AYRILSIN VE KENDİNE LAYIK BİR ÇÖPLÜK BULSUN.

SIRADAKİ HABER