Cuma hutbesinde yaz Kur'an kursuna dikkat çekildi

Tüm şehirlerde olduğu gibi Van'da da Cuma namazı hutbesinde 1 Temmuz Pazartesi günü başlayacak olan yaz Kur'an kurslarında dikkat çekildi. Hutbede geleceğimizin teminatı olan çocukların gerçek ve sanal âlemdeki zararlı alışkanlıkların, batıl ideolojilerin ve sapkın akımların tehdidi altında olduğu belirtilerek, nesilleri İslam'ın inanç esaslarıyla, temel dini bilgilerle, ibadetlerle ve ahlaki değerlerle buluşturmanın en büyük gaye olması gerektiği vurgulandı.

Cuma hutbesinde yaz Kur'an kursuna dikkat çekildi

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu haftaki Cuma hutbesinin konusunu 'Yaza Kur'an'la Merhaba' olarak belirleyerek, yaz Kur'an kurslarına dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 ilde Cuma hutbesinin konusunu 'Yaza Kur'an'la Merhaba' olarak belirledi. 81 ildeki tüm camilerinde vatandaşlara yaz Kur'an kursunun önemi hakkında bilgiler verildi.

Hutbede 10 Haziran'da başlayan yaz Kur'an kursu kayıtlarının devam ettiği belirtilerek, yaz Kur'an kurslarının 1 Temmuz Pazartesi günü başlayacağı vurgulandı.

"ÇOCUKLARIMIZ CAMİLERİMİZİN VE KUR'AN KURSLARIMIZIN MANEVİ ATMOSFERLERİNİ SOLUYACAKLAR"

Okunan Cuma hutbesinde, "Yüce Rabbimizin bizlere bahşettiği en güzel nimetlerden ve en değerli emanetlerden biri de çocuklarımızdır. Göz aydınlığı evlatlarımız, ailemizin neşesidir. Milletimizin en kıymetli sermayesidir. İstiklal ve istikbalimizin güvencesidir. Böylesi değerli bir hazineyi her türlü kötülük ve olumsuzluktan koruyup gözetmek, başta anne babalar olmak üzere hepimizin ortak görevidir. Çocuklarımızın bedenlerinin sağlıklı olması için gösterdiğimiz özen ve çabayı, ruhlarının da sağlıklı olması için göstermeliyiz. Dünyada okul başarıları ve kariyerleri için gösterdiğimiz hassasiyeti, ahirette ebedi huzur ve mutluluğa ulaşmaları için de göstermeliyiz. Her şeyin büyük bir hızla değişip dönüştüğü bir çağda yaşıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız; maalesef gerçek ve sanal âlemdeki zararlı alışkanlıkların, batıl ideolojilerin ve sapkın akımların tehdidi altındadır. Böylesi bir zamanda göz nuru yavrularımızın iyi bir insan, güzel bir Müslüman; kendisine, milletine ve insanlığa faydalı bir kişi olarak yetişmelerini sağlamak en önemli hedefimiz olmalıdır. Nesillerimizi İslam'ın inanç esaslarıyla, temel dini bilgilerle, ibadetlerle ve ahlaki değerlerle buluşturmak ise en büyük gayemiz olmalıdır. Çocuklarımız bu seneki eğitim ve öğretimlerini tamamlayarak bir yaz tatiline daha girdiler. Yavrularımızın geleceğini inşa etmek için gayret gösteren öğretmenlerimizden ve emeği geçen herkesten Cenâb-ı Hak razı olsun. Tatilleri; televizyon, telefon, tablet ve bilgisayar karşısında vakit geçirmekten ibaret görmeyelim. Evlatlarımızın ruh ve beden gelişimlerine katkı sağlayacak olan yaz Kur'an kurslarımızı bir fırsat olarak görelim. 1 Temmuz Pazartesi günü başlayacak olan yaz Kur'an kurslarında çocuklarımız; camilerimizin ve Kur'an kurslarımızın manevi atmosferlerini soluyacaklar. Hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim ile buluşacak, rahmet elçisi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)'in örnek hayatı ile tanışacaklar. Abdest, namaz, oruç, zekât ve hac gibi ibadetleri daha iyi öğrenecekler. Sevgi ve saygı, kardeşlik ve muhabbet, şefkat ve merhamet gibi erdemleri daha iyi kavrayacaklar. Yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerleri daha fazla kuşanacaklar. İyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı, helalle haramı, günahla sevabı birbirinden daha iyi ayıracaklar. Neşeli ve eğlenceli bir atmosferde doğru yöntemlerle, ehil ve liyakatli hocalarımız marifetiyle sahih dini bilgiyi elde edecekler. 'Yaza Kur'an'la Merhaba' çağrısıyla çocuklarımızı; camilerimize, gündüzlü ve yatılı Kur'an kurslarımıza davet ediyorum. 10 Haziran'da başlayan yaz Kur'an kursu kayıtlarımız devam etmektedir. Bu vesileyle çocuklarımızın manevi imarını gerçekleştiren fedakâr ve cefakâr hocalarımızdan, anne babalarımızdan ve onlara bu güzel imkânların sunulmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun" ifadelerine yer verildi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: NİHAT AKARSU

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2024, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER