Berge, bir kez daha esnafa destek istedi

Koronavirüsten en fazla esnaf kesiminin olumsuz etkilendiğini söyleyen Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, tüm esnaf ve sanatkarlara destek verilmesini talep etti.

Berge, bir kez daha esnafa destek istedi

     Van ESOB Başkanı Berge, yaklaşık bir yıldır esnafın büyük zorluklarla mücadele ettiğini belirterek, esnafın bu zorlukların üstesinden gelemediğine dikkat çekti.

    “Vergiye tabii tüm esnaf ve sanatkârlarımız desteklenmeli”

    Esnaflara yönelik destekleri önemsediklerini belirten Berge, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafımıza yönelik açıkladığı destekleri önemsiyoruz. Bizleri sevindiren bu destekler, sadece basit usule tabii esnafımıza değil tüm esnaf ve sanatkarımıza sağlanmalıdır. Mali destek ve kira desteği devam etmelidir. Yaklaşık bir yıldır büyük bir ekonomik zorluk içinde olan esnaf ve sanatkarımız artık ayakta duramayacak hale gelmiştir. Vergi, SGK, BAĞKUR, kira borçlarının yanı sıra personel maaşı ve faturalar da birikmektedir. Hükümetimizden çaresiz kalan esnafımıza destek vermesini istiyoruz. Mali destek ve kira desteği, korona virüsün etkileri sona erene kadar sürmelidir” dedi.

    “İşyerleri kapalı esnaf göz ardı edilmemelidir”

    İşyerleri kapalı olan esnaflara ayrı bir parantez açan Berge, “Korona virüsün etkisini göstermeye başladığından bu yana işyerleri kapalı olan kahve, kıraathane, internet salonları, kantinler ve okul servisçileri gibi esnafımız göz ardı edilmemelidir. Bu gruptaki esnaf ve sanatkarımıza yönelik özel bir destek sağlanması elzemdir. Ailelerini geçindirebilmeleri için verilecek mali destek ve kira desteğinin en az bir yıl sürmesi esnafımızı rahat bir nefes aldıracaktır. Dünyayı etkisi altına alan korona virüs ülkemizi de olumsuz etkilemiştir, dolayısıyla Van’da da ekonomik daralma kendisini göstermektedir. Bu çerçevede çaresiz kalan esnaf ve sanatkarımız kooperatifler üzeriden krediye yönelmek zorunda kaldı.. Bu da esnafımızı borçlanmaya sürükledi. Dönemleri gelmesine rağmen esnafımız borçlarını ödeyememektedir. Esnafımızı rahatlatacak yeni bir borç düzenlemesi getirilmelidir. Korona virüsün etkileri bitene kadar vergi affı uygulanmalıdır. Resmi kurumlar kira almamaya devam etmelidir. Özel mülkiyetli kiralar konusunda da işyeri sahipleri esnafımızı idare etmelidir. İşyeri kirası ile geçinen mülkiyet sahipleri için devlet desteği ön plana çıkmalıdır” ifadelerini kullandı.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER