Belediye personellerine afet bilinci eğitimi…

İpekyolu Belediyesi, 01-07 Mart Deprem Haftası nedeni ile belediye personellerine afet bilinci eğitimi verdi.

Belediye personellerine afet bilinci eğitimi…

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından, afet risklerini en aza indirmek amacıyla 2022 yılının "Afet Tatbikat Yılı" olarak belirlenmesi sebebiyle İpekyolu Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından belediye binası konferans salonunda verilen seminere İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve çok sayıda personel katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkan Vekili Aydın, ilimizin 2011 yılında iki büyük depreme tanıklık ettiğini bu konuda özellikle Van halkının daha duyarlı olması gerektiğini belirterek, “Maalesef bu kadar şiddetli depremler yaşamamıza rağmen halen deprem bilincimizin yeteri kadar olmadığını görüyoruz. Bu sebeple Sayın İçişleri Bakanımızın talimatları ile afete hazırlıkta bilinçlendirme çalışmalarında çok önemli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. İçişleri Bakanlığı ile AFAD Başkanlığı tüm ülke çapında bu eğitimleri veriyor. Biz de kendi personelimize farkındalık oluşturma amacıyla bu eğitimleri vermek istedik. Deprem öldürmüyor, yaptığımız yapılar öldürüyor. Deprem her zaman var hiçbir zamanda bitmeyecek. Bizim bölgemiz deprem kuşağında yer almakta sağlam binalar yaparsak bunula birlikte yaşayabiliriz. Japonya bunun en büyük örneği gerçekten depremi çok ciddi bir şekilde yaşıyorlar buna rağmen tüm insanlık olarak afet anında yapılacak hususlar belirlenmiş. Bu afet bilinci eğitimi ile inşallah bilinçleniriz. Allah ilimizi, ülkemizi her türlü afetlerden muhafaza etsin” dedi.

Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde görevli Erdal Kan ile Tuncer Şeyda tarafından verilen eğitimde deprem, sel, heyelan, çığ ve yangın gibi doğal afet durumlarında farkındalıklarının artması ve bilgilenmeleri sağlandı. Yerel yönetimlerin, başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak afetlerin öncesi, sırası ve sonrasındaki önemi vurgulanırken bireysel olarak alınabilecek önlemler ve doğru davranışlar anlatıldı.

Program tamamlandığında yaklaşık 100 belediye personeline birey ve aileler için afet bilinci oluşturularak, acil durum çantası hediye edildi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER