Başkan Karabıyık'tan Tuşba Ziraat Odası'na ziyaret

Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ve Yönetim Kurulu Üyeleri Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe’yi ziyaret etti.

Başkan Karabıyık'tan Tuşba Ziraat Odası'na ziyaret

   Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe’yi ziyaret eden Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, çiftçilerin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

   “ÇİFTÇİLERİMİZ KRONİKLEŞEN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR”

   Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık yaptığı ziyarette, “Yıllardır tarım alanında ülkemizde ciddi sorunlar vardı. Covid-19’dan korunmak için alınan önlemler çiftçilerin ürün kayıpları yaşamasına neden oldu. Bu süreçte çiftçilerimiz çok zor durumda, kronikleşen sorunları var ve çözüm bekliyorlar. Gelecek Partisi Van İl Başkanlığı olarak özellikle çiftçilerimizin bizlere iletmiş olduğu sorun ve sıkıntılardan dolayı, Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe’yi ziyaret etmek istedik. Birlikte istişare yaparak sorunların çözümü konusunda fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

   “ÇİFTÇİLERİMİZİN FİNANSMAN SORUNU VAR”

   Çiftçileri en fazla zorlayan konuların başında finansman geldiğini belirten Karabıyık, “Tarım ve çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımız Pandemi sürecinin etkisi ile zor günler yaşıyor ve ne yazık ki gerekli desteği göremiyor. Çiftçilerimiz olanakları ölçüsünde üretimi aksatmamak için gece gündüz demeden, her türlü zorluğa göğüs gererek tarlasında, bağında, bahçesinde, ahırında ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadırlar. Üretimden, pazarlamaya kadar geçen süreçte de birçok sorunla karşılaşmaktadır. Çiftçilerimizi en fazla zorlayan konulardan biri de finansman sorunudur. Sıkıntılı günler geçirdiğimiz virüsün arttığı, , her geçen gün gelirlerimizin düşmüş olduğu, insanların zor şartlarda bir hayat mücadelesi vermiş olduğu bir dönemde çiftçilerimize kredi ve hibe desteğinin verilmemesi, mevcut borçlarına yapılandırma yapılmaması ve ayrıca hacizle karşı karşıya kalmasını kabul etmek mümkün değildir. Çiftçilerimizin özellikle pandemi sürecinde tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine birikmiş borçları bulunmaktadır. Çiftçilerin birikmiş borçlarını ödeyebilmeleri için Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bankalarca başlatılmış haciz işlemlerinin acilen durdurulması ve borçların faizsiz olarak uzun vadede yapılandırılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER