Balta: Van’ı su yapılarıyla ihya ettik

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda Van’da yapıkları yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Van’a 23 Milyar, 477 Milyon TL değerinde 173 tesis inşa ettik. Vanlılar için üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Balta: Van’ı su yapılarıyla ihya ettik

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, ülkenin dört bir yanında, milletin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek, vatandaşların hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getirmeye devam ediyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan suyun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletin hizmetine sunulan içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, ülkenin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

‘Su Vatandır’ hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken, yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

“TÜRKİYE YÜZYILINA DAMGA VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

DSİ olarak Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bizler maziden atiye uzanan, tarihini ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ‘Su Vatandır’ anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir” dedi.

“VAN’DA, 374 BİN 200 DEKAR ARAZİYİ SUYLA BULUŞTURDUK”

Van’a yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Van’da inşa ettiğimiz 18 sulama tesisi ile 374 Bin 200 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık. Van’ımıza 5 baraj ve 3 gölet kazandırdık. Elverişli tarım arazileri, uygun iklim şartları ve çalışkan Vanlıların emekleriyle can bulan bereketli toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor. Van’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 173 adet Tesis ile 23 Milyar 477 Milyon TL yatırım yaptık. Van’da son 21 yılda 5 baraj ve 3 gölet inşa ettik ve böylece 110,59 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık” diye konuştu.

“5 BARAJDA İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Vanlı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan Müdür Balta, “Van’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 5 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 20 bin 460 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz. Taşkın koruma tesisleri ile vatandaşlarımızı ve toprağımızı koruyoruz. Ayrıca, Van’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 134 adet taşkın koruma tesisi ile Van şehir merkezi, 173 adet yerleşim yeri ve 8 bin 900 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 12 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz” diye konuştu.

“TOPLULAŞTIRMA VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME YATIRIMLARIMIZ İLE TOPRAĞIMIZ DAHA KIYMETLİ”

Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında Van’da 1 adet işin tamamlanarak toplam milyon 172 bin 360 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Balta, “Van’da 14 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır. Van’da son 21 yılda 5 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 289,795 GWh enerji üretimi sağlandı. Kurulu gücü 64,80 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 869.385.000,00 TL katkı sunuyoruz. Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 36 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 1.894.000 hanenin enerji ihtiyacını Van’da Kurulu HES’lerle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE YÜZYILI İDEALİMİZİ PERÇİNLEYECEK PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kentteki çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Müdür Balta, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Vanlılardan, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle ‘Türkiye Yüzyılı’ idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2024, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER