banner31

Balıkların Van Gölü’ne dönüş yolculuğu başladı

Van Gölü’nde yaşayan Van Balığı’nın suyun tersine yüzerek dere yataklarına bıraktığı milyonlarca yumurtadan çıkan yavrular, Van Gölü’ne dönmeye başladı.

Balıkların Van Gölü’ne dönüş yolculuğu başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine göç eden Van Balıklarının yumurtadan çıkan yavruları, Van Gölü’ne dönüş yolculuğuna başladı.

Van Gölü’nde yaşayan Van Balığı, üreme dönemi olan 15 Nisan -15 Temmuz tarihleri arasında tatlı sulara göç ediyor. Bu yolculukta eşsiz bir görüntü sergileyen Van Balığı’nın, kaçak avlanan balıkçıların hedefi haline gelmemesi için göl kenarındaki yerleşim birimlerinde ve tatlı su ağızlarında jandarma ekipleri tarafından önlem alınıyor.

Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı sularından çıkarak yumurtalarını bırakmak için nehirlere akın eden balıklar, bu yolculukta önlerine çıkan engelleri zıplayarak geçiyor. Van Balığı ve yavrularının bu yolculuk sırasında kaçak avlanmanın yanı sıra, martılar, kargalar ve yılanlarla da mücadele ediyor.

Van’ın Erciş ile Muradiye ilçelerindeki tatlı sulara göç eden ve suyun akışının tersine yüzen Van Balıkları, görsel şovları ve martıların avlanma çabalarıyla vatandaşlar tarafından ilgiyle izleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2022, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER