Bakan: 28 Şubat’ı unutmayacağız

AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Esra Bakan, 28 Şubat postmodern darbesine ilişkin açıklama yaptı. Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas’ın seçim ofisinin önünde açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Bakan, 28 Şubat’ı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade etti.

Bakan: 28 Şubat’ı unutmayacağız

Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas’ın seçim ofisinin önünde düzenlenen basın açıklamasına, AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Esra Bakan, AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı ve Başkan Vekili Abdullah Çalım, Kadın Kolları Başkanı Havva Duran ve partililer katıldı.

AK Parti tarafından 81 il teşkilatı tarafından eş zamanlı olarak tertip edilen basın açıklaması Van’da da düzenlendi. Grup adına açıklamalarda bulunan AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Esra Bakan, 28 Şubat postmodern darbesinin 27. yılında olduklarını hatırlattı.

“MGK KARARLARI İLE DÖNEMİN İKTİDARINA DARBE VURMUŞLARDI”

28 Şubat Darbesi’nin insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Bakan, “27 yıl önce silahlı cunta tarafından, sözde irtica tehdidi ile bütün bir ülkeyi çevrelemeye çalışmak, toplumun çeşitli kesimlerini vesayet ideolojisinin elinde rehin tutmak, insanlık onuruna, akıl ve mantık ilkelerine deli gömleği giydirmek üzere gerçekleştirilen 28 Şubat Darbesi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Failleri tarafından ‘bin yıl sürecek’ yaklaşımı ile savunulan bu karanlık girişimin değil bin, on yıl bile sürememiş olması vesayetçilerin hukuksuzluğunun, kirli hesaplarının net bir göstergesidir. İslami kimliğe duydukları derin öfkeyi, sistematik ve kanun dışı vahşi bir militarist dayatma ile dışa vuran darbeciler aldıkları anti-demokratik MGK kararları ile dönemin iktidarına darbe vurmuşlardı. Yaşanan darbe süreci ile birlikte İslami kimliğe sahip olan toplumun büyük bir kesimi türlü yollarla kısıtlandı. Genç kızlar üniversitelere başörtüleri ile giremedi, kılık-kıyafetleri nedeniyle gençler eğitim haklarından mahkûm bırakılarak ikna odaları eliyle inançlarından vazgeçmeye zorlandılar. Katsayı adaletsizliğiyle gençlerin istedikleri okulda eğitim almalarının önü kapatıldı. Kamu görevlileri eşleri başörtülü olduğu için fişlendi” dedi.

“28 ŞUBAT'I UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ”

Siyasi görüş ve inancından dolayı insanların çalışma, eğitim, ibadet, düşünce ve ifade özgürlükleri gibi temel haklarının engellendiğini söyleyen Bakan, “Ülkesi için, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi ‘yeşil sermeye’ adı altında kategorize edildi, ötekileştirildi. 28 Şubat’ta siyasete, demokrasiye ve insan haklarına ‘balans ayarı’ vermeye çalışanlar, Aziz Milletimiz tarafından kısa sürede balans ayarına uğradılar. Türkiye’ye sözde ayar vermeye kalkan, milletimizin elinden geleceğini, haklarını ve huzurunu alan karanlık darbe dönemleri, milletimizin 15 Temmuz gecesi verdiği mücadele ile bir daha yaşanmamak üzere tarihe gömüldü. Milletimizden aldığımız güç ve tarihin bize yüklediği sorumluluk ile millet iradesini egemen kılma, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Türkiye Yüzyılı yolunda daha emin adımlarla yürüyor, 21 yıldır her şartta ve koşulda darbeler karşısında yanımızda olan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz. 28 Şubat'ı unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2024, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER