AGD'den online Siyer-i Nebi yarışması

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), her yıl yüzbinlerce ortaokul ve lise öğrencisinin katılım gösterdiği Siyer-i Nebi Yarışması’nı bu yıl pandemi sebebiyle online olarak gerçekleştirecek.

AGD'den online Siyer-i Nebi yarışması

  Online Siyer-i Nebi Yarışması Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak. 29 Mart 2021 Pazartesi günü başlayacak online kayıtlar 15 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek. Sınavlar 22-23 Mayıs 2021 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek.

  Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Van Şube Planlama Organizasyon Başkanı Abdullah Keskin, Online Siyer-i Nebi Yarışması ile ilgili yaptığı açıklamada, başvurular ve sonuç açıklamalarının www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacağını belirterek, katılımcı öğrencilerin sınav ile ilgili kitaplara web sitesi üzerinden interaktif ve sesli olarak ulaşabileceğini vurguladı.

  “İHTİYACIMIZ OLAN HAKKI VE ADALETİ ÜSTÜN TUTMAKTIR”

  Başkan Keskin yarışma ilgili yaptığı açıklamada, “Sayıların çoğaldığı, kentlerin büyüdüğü, gökdelenlerin yükseldiği bir zaman diliminizdeyiz. Kalabalıklar artarken insan yalnızlaşıyor, birbirimizin ötekisi oluyoruz.  Hem ülke olarak hem de İslam coğrafyasının tamamında ihtiyacımız olan sevgi ve kardeşliktir, ihtiyacımız olan hakkı ve adaleti üstün tutmaktır. Gençlerimizin, “Alemlere Rahmet” olarak gönderilmiş olan Peygamberimiz Hz. Muhammed(sas)’in hayatını okumaları, öğrenmeleri bu yaşam örnekliğini kuşanmaları hepimizin hayrına olacaktır. Acı tasnifi yapmayan, kardeşini kendine tercih eden, adaleti hakkıyla ayakta tutan, merhameti kuşanmış nesiller olmalı. İslam’ın temel kavramlarını bilen ve sapmalara karşı hakikati kuşanmış nesiller olmalı. Biliyorsunuz mücahede gayret etmektir. İslam’ı yaşama gayretidir. Yoldaki bir taşı kaldırma, bir yoksulu doyurma, bir yetimi sevindirme, bir zulmü engellemedir. Bütün bunların örnekliği Efendimiz (sas)’in hayatında mevcuttur. Sınava yüz binlerce ortaokul ve lise öğrencisi katılmaktadır. Anneleri, babaları ve kardeşleri de işin içerisine kattığımızda çok büyük bir kitlenin Efendimiz (s.a.s)’in hayatına odaklanması demektir. Bizim için sınav, yarışma bunun vesilesidir. Elbette bu yarışmanın katılımcılarını hoşnut edecek sürpriz hediyelerimiz olacak. Biz en güzel hediyenin, tüm katılımcıların zamanlarını Efendimiz (s.a.s)’in örnek hayatını öğrenmeye ayırmaları olarak görüyoruz. Öte yandan İslam’ı ya da siyeri sadece ve sadece bilmenin bir karşılığı olduğunu da düşünmüyoruz. Çünkü İslam, insanın bütünüyle yaşaması için gönderilmiş bir dindir ve Efendimiz (s.a.s) ise tutum ve davranışları ile hepimiz için örneklik teşkil eden bir önderdir. Bu örneklik tüm zamanlara ve mekânlara seslenmektedir. Asıl gayemiz hem gençlerimizi hem de anne babalarını, ailelerini bu örneklikle buluşturmaktır. Yarışmaya ilgi gösteren tüm gençlerimizi şimdiden tebrik ediyoruz. Her birinin alınlarından öpülesi gençler olduğuna inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

  Yarışma hakkında bilgi veren Keskin, “Sınav Soruları, Lise Düzeyinde; Şerafettin Kalay’ın “Alemlere Rahmet Olarak Gönderilen Elçi Hz. Muhammed (sas)” kitabından ve Ortaokul Düzeyinde ise Muzaffer Aktürk - Muhammed Mücahid Traş’ın “Sevgili Peygamberim (sas)”  kitabından hazırlanacaktır” dedi

  LİSE DÜZEYİ TÜRKİYE GENELİ ÖDÜLLERİ

  1. Ödülü: 3,000 TL ve Kitap Seti

  2. Ödülü: 2,000 TL ve Kitap Seti

  3. Ödülü: 1,000 TL ve Kitap Seti

  4. ve 5. Ödülleri: 500 TL ve Kitap Seti

  6. ve 10. Arası Ödülleri: Kitap Seti

  ORTAOKUL DÜZEYİ TÜRKİYE GENELİ ÖDÜLLERİ

  1. Ödülü: 2,000 TL ve Kitap Seti

  2. Ödülü: 1,500 TL ve Kitap Seti

  3. Ödülü: 1,000 TL ve Kitap Seti

  4. ve 5. Ödülleri: 500 TL ve Kitap Seti

 6. ve 10. Arası Ödülleri: Kitap Seti

  İL ÖDÜLLERİ:

 Ortaokul Düzeyi İl Ödülü:

  İl bazında İlk 5’e giren öğrencilere Burs + Kitap Seti

  Lise Düzeyi İl Ödülü:

  İl bazında İlk 5’e giren öğrencilere Burs + Genç İstikbal Dergisi Aboneliği

  YARIŞMA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

  Online Siyer-i Nebi Yarışması, Genel Merkez Organizasyon Planlama Komisyonu koordinesinde, Liseler ve Ortaokullar Komisyonları bünyesinde yapılacak. Online Siyer-i Nebi Sınavı Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacağı belirtildi.

  BAŞVURULAR VE SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

  Başvurular ve sonuçların açıklanması www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacağı belirtilirken, sınavın yapılacağı kitaplar interaktif ve sesli olarak siteye ekleneceği ifade edildi. Online Siyer-i Nebi Yarışması için her bir kategoride 40 soru sorulacak ve sınav süresi 60 dakika olacağını açıklanırken,  Siyer-i Nebi Yarışmasına sadece örgün eğitim ve açıktan eğitim gören üst yaş sınırı 19, alt sınırı 9 olan (23.05.2012 - 23.05.2002 arası doğumlu olanlar), her sınıftaki Ortaokul ve Lise Öğrencisi erkek ve bayanların katılım sağlayabileceği ifade edildi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER