Müdür Sünnetçioğlu'ndan, koronavirüs uyarısı…

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, normalleşme süreci içinde pandemide henüz birinci dalganın içinde olunan dönemde kurallara uyulmadığını belirterek, riskin kapıda olduğunu, dikkat edilmezse sıkıntı yaşanacağını ifade etti.

Müdür Sünnetçioğlu'ndan, koronavirüs uyarısı…

    Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Vali Mehmet Emin Bilmez başkanlığında sık sık il pandemi kurulunun toplandığını söyleyerek, “Çalışmalarımız aralıksız devam etmekte. Şu an özel bir şey yapmamıza gerek yok. Vatandaşlardan tek isteğimiz kuralara uyulması. Dün neleri yapıyorsak bugün de aynı şeyleri yapmaya devam edelim. Temas ne kadar fazlaysa, hastalığın görülme riski de o kadar fazla olur. Teması ne kadar azaltırsanız, hastalık da daha az görülecektir” dedi.

   Sünnetçioğlu, Yeni tip corona virüsten özelikle yaşlıları ve kronik hastalıkları bulunanları koruyabilmek için bulaş riskinin yüksek olduğunu hatırlatarak, “Sadece maske, mesafe ve ziyaretlerden kaçınılmasını istesek bile vatandaşlarımız kurallara uymuyor. Yaşlılarımız virüse yakalanıyor ve can kaybı yaşanıyor. Covid-19 enfeksiyonu risk faktörlerinde yaşlılar ilk sırada yer alıyor. Gençlerimiz üzerine düşen görevi yerine getirmeli yaşlı ve kronik rahatsızlıkları olan kişilere dikkat emesi gerektiğini ve özellikle 65 yaş üstü kişilerde eşlik eden kronik bir hastalık olmasa bile fonksiyonel kayıplar yaşanabildiğini ve yaşla birlikte yaşanan bu kayıpların kişiyi hastalıklara karşı kırılgan hala getirdiğini belirtmek isterim. Kronolojik yaş değerlendirmesinde 55 yaş sınır kabul ediliyor. 65-85 yaş üstündeki kişilerde eşlik eden kronik bir hastalık olmasa bile hem fonksiyonel kayıplar yaşanıyor hem de bağışıklık sistemi zayıflıyor. Ayrıca doğal  bağışıklıkta hem de kazanılmış bağışıklıkta  yaş ile  birlikte zayıflama  görülmekte yaşlılarımıza sahip çıkalım huzur ve güven içinde geçirebilmek için düğün, taziye ve benzer ziyaretlerden uzak tutalım” dedi.

   Doç. Dr. Sünnetçioğlu, uyarılarını sıralayarak, “Altını önemle çizdiğimiz kalabalık ortamlara girmeme uyarımızla çelişen bir duruma yol açmamalıdır. Hem sevdiklerimiz, hem de kendi sağlığımız için alınacak önlemler çok önemli. Bu sayede riski sıfır olmasa da en aza indirmeye çalışmalıyız. Hastalığı hafif geçirebilecek olan gençlerin, kendileri için hayati tehlike olmasa bile, taşıyıcı olabilecekleri, hastalığı büyüklerine bulaştırma ve onların yaşamlarını riske atma ihtimalleri olduğunu unutmamaları gerekir. Bu süreci hep birlikte atlatacağız. Rehavete kapılmamalıyız. Pandemi sürecinde kurallara uyan vatandaşlarımıza gösterdikleri hassasiyetler için her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Uymayanları uyaralım özellikle maske takma, hijyen ve sosyal mesafe koşullarını büyük bir titizlikle hayata geçirmeliyiz” ifadelerini kullandı.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER