VANTSO maske ve mesafe konusunda uyardı

Van'da son zamanlarda maske ve mesafe konusunda vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermemesi, STK'ları da harekete geçirdi. Van Ticaret ve Sanayi Odası da yaptığı açıklama ile vatandaşlara uyarıda bulundu.

VANTSO maske ve mesafe konusunda uyardı

   Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada her geçen gün etkisini sürdüren koronavirüs pandemisiyle ilgili tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiği vurgulandı.
 
   Son zamanlarda Van'da tedbirlere uyulmadığına dikkat çekilirken, vaka ve ölüm sayılarında artışın meydana gelmemesi için önlemlerin alınması ifade edildi.
   Açıklamanın devamında; "Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ilimizde de etkisini sürdürüyor. Kentteki yetkili kurumlar tarafından açıklanan sonra rakamlara göre 100 aşkın hastanın olduğu ve 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmiştir. Ancak son haftalarda özellikle de maske takmanın zorunlu olduğu yerlerde, maske takılmaması, sosyal mesafeye ve hijyen tedbirlerine uyulmaması nedeniyle ilimizdeki vaka ve ölüm sayılarında artış meydana gelmiştir. Yaz aylarına girilen şu günlerde serinlemek amacıyla kullanılan havuz ve denizlerdeki yoğunlukların önüne geçilmesi ve gerekli uyarıların yapılması önem taşımaktadır. Yine düğün sezonun açılmasıyla birlikte düğün salonlarında ve açık alanlarda belirlenen tedbirlere sıkı sıkıya uyulması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirler kapsamında düğünler kısa süreli, misafir kapasitesi belirlenen sayıda ve mesafe planına uygun oturma düzeni olacak şekilde denetlenmelidir. Bu kapsamda alınacak önlemler kapsamında gerekli tedbirler elden bırakmamalıdır. Ayrıca kentimizde artan vaka sayıları nedeniyle hastanelerde oluşan yoğunlukların önlenmesi, salgınla daha hızlı bir şekilde mücadele edilmesi adına Sahra Hastaneleri'nin kurulması büyük önem taşımaktadır. Kurulacak olan Sahra Hastaneleri ile salgın belirtisi gösteren vatandaşlarımızın tetkit ve tedavi süreci hızlandırılacak ve hastanelerde oluşan yoğunluklarında önüne geçilmesi sağlanacaktır. Salgının ülkemizde başladığı 10 Mart tarihinden bugüne ilimizde alınan Koronavirüs tedbirleri/önlemleri bundan sonraki süreçte daha da etkili bir şekilde devam etmelidir. Maske, mesafe ve hijyen kuralları göz ardı edilmeden, hastalığın yayılmadığı rehavetine kapılmadan uygulanan tedbirler bire bir uygulanmalı, bu anlamda gerekli uyarılar yapılmalıdır" denildi. Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER