Van'da Peygamber sevgisi tablolara yansıdı

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, Peygamber Efendimizi hedef alan alçakça ifadelere tepki amacıyla ‘40 Çizgi 40 Hadis’ sergisi düzenleyerek yaşananları nefretle lanetledi.

Van'da Peygamber sevgisi tablolara yansıdı

     Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Kent Meydanı alanında düzenlenen sergi 4 gün boyunca devam edecek ve 07 Kasım Cumartesi günü sona erecek. Sergiye Van’daki STK Başkanları yoğun ilgi gösterdi.

Sergide Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi adına açıklamalarda bulunan dönem sözcüsü Abdullah Efeoğlu, Macron’a sert bir dille tepki gösterdi.

 

    Van SDİ Dönem Sözcüsü Efeoğlu, Peygamber Efendimizi hedef alan alçakça ifadelere tepki için Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (VAN SDİ) olarak ’40 Çizgi 40 Hadis’ sergisi düzenleyerek yaşananları nefretle lanetlediklerini belirtti.

 

    İSLAM’A VE MÜSLÜMANLARA YÖNELİK SALDIRILAR KINANDI

    Son zamanlarda Müslümanlara ve İslam’a yönelik saldırıları kınayan Efeoğlu, “Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi, o meşhur Avrupa aklını esir almış, çoğulculuk söylemlerinin sırçası dökülmüş ve nihayet aşırı sağ siyasetin ürettiği politikalar siyaseti belirler hale gelmiştir. Almanya’da cami baskını, Hollanda’da Gert Wilders’in terör ve şiddet içeren konuşmaları ve nihayet Macron’un ifade hürriyeti arkasına sığınarak, İslam’a ve peygamberine saldıran unsurlara sahip çıkması cinnetin boyutlarını göstermektedir. Dine ve Kutlu Nebi’ye dönük hakaret faillerinin kuyruğuna takılan ülkelerin ve yöneticilerin, emperyalist taşeronluğu ve kapitalistlerin sömürü baronluğu sıfatlarının sona ermesinin de yakın olduğuna inanıyoruz. Avrupa’daki kimi siyasetçilerde olduğu gibi Macron’da kirli siyasetine malzeme aramaktadır. Macron’un, sözde ifade özgürlüğü adı altında doğrudan insanların inançlarına saldıran ve neresinden bakarsanız bakın kin, nefret ve terörle şekillenmiş zihinler tarafından çizilmiş karikatürlere sahip çıkarak, teröre ve kine ortak olmaktadır. Bu bir akıl yitimidir. İslam ve Müslümanlar üzerinden güç devşirmeye çalışan, deyim yerindeyse aklını yitirmiş küresel emperyalist odaklara yardakçılık yapanları korku çemberi sımsıkı sarmış durumda. Özgürlük insanın, dünya insanlığın ikametgâhıdır” dedi.

 

    EFOĞLU’NDAN, MACRON’A TEPKİ…

    Macron’a sert bir dille tepki gösteren Efeoğlu, “Renkleri, fikirleri ve inançları; hakaret etme, küçük görme, şiddeti çağırma aracı yapan, kendi kirli oyunları için saklama tezgâhları oluşturan, siyasi kimlikleri, ideolojik örgütlere ve emperyalist devletlere birlikte cevap vermeli, onlara yenilgiyi birlikte tattırmalıyız. İnancımız, farklı olabilir. Fikirlerimiz karşıt görünebilir. Ama çok temel bir ortaklığımız var; biz insanız ve dünyada birlikte yaşıyoruz. Hiç kimse, hiç kimsenin dinine, hükümlerine ve kutsallarına hakaret etme, onları yok etme hakkına sahip değildir ve olamayacaktır. İnanca ve değerlere savaş açanlara, kutsallarımıza hakaret edenlere karşı dayanışmayı güçlendireceğiz ve birlikte mücadele edeceğiz. Macron gibiler, inanca ve kutsallara hakaretle yenilgilerini gizlemeye, yok oluşlarını geciktirmeye, kirli düzenlerini devam ettirmeye yönelik tetikçi konumlarını devam ettiriyorlar. Bu tezgâh temelde, İslam’ı ya da insanı önemsemeyen, hayatı dünyayı ve iktisadı kendi tekelinde gören emperyalist tapınağın, kapitalist şövalyelerinin unvanlarını, imkânlarını ve düzenlerini kaybetmeme feryadından başka bir şey değildir. Uyanan bu dünyayı selamlarken, gönlümüzce rahmet peygamberine salavat getiriyor ve bütün benliğimizle, bütün güzel sözlerin insicamıyla sesleniyoruz, Ya Muhammed seni seviyoruz. Ya Muhammed seni seviyoruz. Ya Muhammed seni seviyoruz” diye konuştu.

    Efeoğlu, İzmir’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara ise şifa diledi.

 Efeoğlu, Van’ın Özalp ilçesindeki halk pazarında çıkan yangından etkilenen vatandaşlara da geçmiş olsun dileklerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER