TÜBİTAK'tan Van bölgesine ödüller...

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması finalinde Van Bölgesi finalistleri 1 alanda birincilik, 3 alanda üçüncülük ve 2 alanda teşvik ödülü aldı.

TÜBİTAK'tan Van bölgesine ödüller...

   Yarışmaya 49 ilde bulunan 172 farklı okuldan toplam 369 proje sahibi öğrenci katılmıştır. Final yarışmasına katılan 216 projeden 11’i Birincilik, 22’si İkincilik, 36’sı Üçüncülük ve 36’sı Teşvik olmak üzere toplam 105 projenin sahibi öğrenci ödül kazanmıştır. Final yarışmasına katılan 369 öğrenciden 178’i ödül aldı.

   Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca gerçekleştirilen yarışmaya bu yıl 3 bin 4 farklı okuldan 12 bin 697 kız ve 10 bin 831 erkek olmak üzere 23 bin 528 öğrencinin hazırladığı 15 bin273 proje başvurusu yapıldı.

   Yarışma başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapılmış, değerlendirmeyi geçen 1.200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katılmıştır. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alınmıştır. Değerlendirme sonucunda Van Bölgesi finalistleri Sosyoloji alanında birincilik, Matematik alanında 2 üçüncülük , Değerler Eğitimi alanında 1 üçüncülük ve Değerler Eğitimi ve Yazılım alanlarında da teşvik ödülü aldı.

   TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Hayati Çavuş yaptığı açıklamada, yarışmanın final sergisinin ve ödül töreninin, Ekim ayı içerisinde yapılmasının planlandığını ifade ederek, "Süreçte emeği geçen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü’ne, değerlendirme aşamasında katkılarını ve desteklerini her zaman yanımızda htiğimiz çok kıymetli jüri üyelerimize, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il/ilçe/okul idarecilerine, danışman öğretmenlerimize, öğrencilerimizin ailelerine ve öğrencilerimizin her birisine ayrı ayrı teşekkür eder, elde ettikleri başarılarını bir kez daha tebrik ederim" şeklinde konuştu.

Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER