Ticaret Bakanlığı'ndan bayram öncesi marketlerde denetim

Kurban Bayramı öncesi hazırlıklar devam eden ederken Ticaret Bakanlığı'na bağlı ekipler ise marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimi gerçekleştirdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan bayram öncesi marketlerde denetim

Ticaret Bakanlığı ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde 20 ildeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimi yaptı.

Bu kapsamda da bakanlık ekiplerince başta Ankara ile İstanbul olmak üzere ve yurdun birçok bölgesinde denetimler yapıldı.

Gerçekleşen denetimlerde Ticaret Bakanlığı ekipleri, zincir markelerde temel gıda ve temel ihtiyaç ürünlerine yönelik etiketleri inceledi.

Hal Kayıt Sistemi üzerinden kontroller yapıldı

Denetimlerde, ürünlerin etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığına, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ile önceki fiyatına bakıldı.

Meyve, sebze reyonlarında da ürünlerin menşei ve geliş fiyat bilgisi Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden kontrol edildi.

"Uygunsuzluklara idari yaptırım uyguluyoruz"

Yapılan denetimler hakkında bilgi veren Ankara Ticaret İl Müdür Vekili Elif Tan, “Ürünün üretim yeri, ayırıcı özelliği, birim ve satış fiyatı, birim fiyatının uygulanmadığı tarih gibi bilgilerin bulunup bulunmadığını kontrol ediyoruz. Ayrıca, etiket fiyatı ile kasa fiyatının uyumlu olup olmadığını da inceledik.

Herhangi bir uygunsuzlukta uygunsuzluğu tespit ederek idari yaptırım uyguluyoruz. Bu markette bu uygunsuzluğa rastlamadık ama denetimlerimize yoğun bir şekilde devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Denetimlerde dikkat edilen detaylar

Denetimlerde etiket olmaması, etiket varsa; ürünün üretildiği yer, ayırt edici özelliği, satış fiyatı, birim fiyatı, satış ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli üretim ise logo gibi bilgilerden birinin eksikliği halinde 2 bin 200 Türk Lirası idari yaptırım cezası uygulanıyor. Öte yandan ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatının uyumsuzluğunda da yine aynı ceza miktarı işleme konuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER