SP: Virüs sadece Kapıköy'den mi giriş yapıyor?

Her hafta düzenli olarak basın toplantısı düzenleyerek Van’daki sorunları gündeme getiren Saadet Partisi Van İl Başkanlığı, bu hafta gündemine Kapıköy Sınır Kapısı’nı aldı.

SP: Virüs sadece Kapıköy'den mi giriş yapıyor?

  Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan tarafından yapılan açıklamada, Kapıköy Sınır Kapısı’nın Van için önemli olduğuna değinildi.

   Başkan İlhan, "Tahran’dan İstanbul’a her gün uçak kalmakta ve her geçen gün bazı firmalar yeni seferler düzenlemeye yönelik adımlar atmaktadır. Ülkemiz genelinde ki sınır kapılarının çoğundan gerek yük taşımacılığı gerek yolcu taşımacılığı gerekse, yaya giriş çıkışı mevcuttur. Van ekonomisinin iki temel ayağından biri olan turizm ve sınır ticaretinin sekteye uğraması nedeniyle ilimizde bazı oteller kapanmış birçok otelde %10 -15 civarında doluluk oranı nedeniyle ayakta kalma uğraşı vermektedir” dedi.

   Saadet Partisi Van İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Saadet Partisi Dış İlişkiler ve Ekonomik İşler Başkanlığımızın Kapıköy sınır kapısının durumu ve ilimizin ekonomisine yansımalarıyla alakalı yapmış olduğu araştırmalar göstermektedir ki; Kapıköy sınır kapısı koronavirüs salgınının komşumuz İran’da başlamasına takiben 23 Şubat’ta giriş çıkışa kapatılmıştır, 7 aydan fazla süredir sınır kapısının kapalı olması nedeniyle başta turizm sektörü olmak üzere birçok sektörde ciddi sıkıntılar yaşanmasına sebep olmuştur. Fakat 1 Haziran sonrası Rusya ve birçok Avrupa ülkesinden ülkemize turist geliş gidişi söz konusudur. Tahran’dan İstanbul’a her gün uçak kalmakta ve her geçen gün bazı firmalar yeni seferler düzenlemeye yönelik adımlar atmaktadır. Antalya ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilimize havayoluyla turist taşınmaktadır. Ülkemiz genelinde ki sınır kapılarının çoğundan gerek yük taşımacılığı gerek yolcu taşımacılığı gerekse, yaya giriş çıkışı mevcuttur. Her ne hikmetse Van’ın mevcut tek sınır kapısı olan Kapıköy sınır kapısı her türlü giriş çıkışa kapalıdır. Van ekonomisinin iki temel ayağından biri olan turizm ve sınır ticaretinin sekteye uğraması nedeniyle ilimizde bazı oteller kapanmış birçok otelde %10 -15 civarında doluluk oranı nedeniyle ayakta kalma uğraşı vermektedir. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak sormak istiyoruz 1-Koronavirüs havayoluyla taşınmıyor da sadece karayoluyla mı taşınıyor? 2-Koranavirüs Rus, Alman gibi turistlerce taşınmıyor da sadece İranlı turistlerle mi taşınıyor? 3- Koronavirüs ülkemizde ki diğer sınır kapılarından giriş yapmazken sadece Kapıköy sınır kapısından mı giriş yapıyor? Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak Kapıköy Sınır Kapısının gerekli tedbirler alınarak derhal açılmasını, havayoluyla taşınan yolculara hangi uygulamalar yapılıyorsa sınır kapılarından giriş çıkış yapan yolculara da aynı uygulamalar yapılarak giriş çıkışlara izin verilmesini, yük taşımacılığı yapan araçlara da sınır ticaretinin canlanması adına ivedi olarak gerekli izinlerin verilmesi talebimizdir” ifadelerine yer verildi.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER