Soylu: 'Milletimizin huzurlu olması için biz bu bedeli ödemeye talibiz'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari’nin PKK terör örgütü nezdindeki anlamının diğer illerden biraz daha farklı olduğunu belirterek, “Burası terör örgütünün Kuzey Irak’a geçiş kapısı olarak gördüğü, Kuzey Irak’a giriş çıkış kapısı olarak gördüğü bir yer” dedi.

Soylu: 'Milletimizin huzurlu olması için biz bu bedeli ödemeye talibiz'

   Hakkari’de video konferans aracılığıyla 81 il valisiyle korona virüs salgın süreciyle ilgili toplantı yapan ve geceyi Sat Göllerinin bulunduğu İki Yaka’daki bir üs bölgesinde geçiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün de Hakkari Valiliğindeki güvenlik toplantısına katıldı. Toplantıya, Bakan yardımcıları Muhterem İnce, Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, askeri ve polis yetkilileri katıldı. Güvenlik toplantısı öncesi açıklamalarda bulunan Soylu, “Hakkari üzerindeki güvenlik başlıklarıyla ilgili gelen bir değerlendirme bulunmak üzere bir arya geldik. Dün akşam geldiğimiz Hakkari’de 81 il valimizle birlikte korona virüs tedbirlerini değerlendirdik. Ardından özellikle terörle mücadelemizde bizim için çok önem taşıyan üs bölgelerimizden biri olan geçen yılın sonu gibi tamamladığımız jandarmamızın şu anda kullanımında olan Göllerbaşı üs bölgesinde kaldık. Ardından yine buralar binlerce yıllık tarihin bize emaneti. Tabi ki terör hem tarihi hem doğayı, hem turizmi hem bize bırakılan emanetleri gölgede bıraktı. Bir taraftan Türkiye’de karın en güzel yaşandığı yer burasıdır. Bu yıl inşallah güzel bir kar festivali yapılacak bu ayın sonuna doğru Şırnak’taki rafting, Gençlik ve Spor Bakanımızın talimatıyla Hakkari’de devam edecek. Bu da Spor Bakanımızın Hakkari’ye olan alakasının bir neticesidir. Yine bunlarla birlikte 7 bin yıllık bir tarihi kendi içerisinde barındıran mezarlar mağaraların içerisindeki tarihi mirasları içerisinde barındıran 14 gölden müteşekkil. Göller Başı Üs Bölgesi’ne gittik ve orada Sat Göllerinde birlikte arkadaşlarımızla birlikte turizmle açılmaması imkansız olan dağlar. Bir tarafta dağların ve kayaların haşmeti diğer tarafta göllerin güzelliğiyle buluştuğu muhteşem bir havası, manzarası Allah’ın bize bahşettiği muhteşem bir alan. Orayı gördük birilerinin temel hedefi hayali orada teröristlerle birlikte beraber kahve içmekti. Ama bu milletin birliği onu onlara nasip etmedi ve bilmenizi isterim burada Göllerbaşı gölgesinde milletimizin birliği ve beraberliği ile bugün burada güvenlik toplantısı için birlikte olduğumuz arkadaşlarımızla birlikte çay kahve içmek nasip oldu. Şükürler olsun önümüzdeki yıl inşallah milletimizin en güzide gezi yerlerinden biri olacak. Burada bir kez daha söylemek isterim bugün nasıl İki Yaka Dağları’ndaysak, inşallah önümüzdeki ocak, şubat, mart aylarından birinde arkadaşlarımız hazırlık yapıyor. Burada kar festivali yapılırken inşallah Ağrı Dağı'nda da tırmanış gerçekleştireceğiz. Bizim için ayrı bir güzellik ve geçen hafta Beytüşşebap’ta yaşadığımız o güzellik inşallah ülkemizin her köşesinde de gerçekleştireceğiz. Önceki akşam da Ayvalık’taydık orada sahil güvenlikle ilgili bir denetlememizi gerçekleştirdik. Ayvalık’taki aynı huzurun Hakkari’de de aynı huzurun yaşanmasından büyük bir Türkiye’den, büyük bir onur ve gurur duyuyoruz” dedi.

  “Türkiye’nin en yüksek üs bölgesine geçtik. İlk kez bir üs bölgesinde yer altında tüneller var, yer altındaki tünellerle kuleler bir birine bağlanıyor” diyen Soylu, şöyle devam etti:
“İçerisinde her türlü teknik donanım ve cihaz söz konusu her türlü mühimmat söz konusu ve oraya yapılan yolları da helikopterden görme fırsatımız oldu. Bunlar gerçekten insan üstü gayretle gerçekleştirilen adımlar. Bunlar devletimizin büyüklüğünü bize verdiği gururu bir kez daha yansıtmaktadır. Şimdi burada hem terörle mücadeleyi hem asayişi hem göçü, hem uyuşturucuyla mücadeleyi, hem de arkadaşlarımızın ortaya koyacağı sunumları hep birlikte değerlendireceğiz. Terörle mücadele hepinizin malumu olduğu üzere Hakkari ilimiz terörle mücadele ve güvenlik ile ilgili olarak belki de Şırnak’la birlikte en kritik coğrafi konuma sahip illerimizden birisidir. Biraz önce gittiğimiz yerden kuş bakışı gördüğümüz yer Basyan, yani Irak’ın kuzeyinin bize bakan tarafı hem İran hem Irak’a sınırı olan dolayısıyla gerek terör geçişleri, gerek kaçak göçmen geçişleri, hem de buna bağlı olarak uyuşturucu ticaretiyle ilgili yüksek bir risk barındırmaktadır. Hakkari’nin PKK terör örgütü nezdindeki anlamı ise diğer illerden biraz daha farklıdır. Burası terör örgütünün Kuzey Irak’a geçiş kapısı olarak gördüğü Kuzey Irak’a giriş çıkış kapısı olarak gördüğü bir yer. Kuzey Irak, örgüt için hem coğrafi konum itibariyle, hem de yüksek arazi yapısının verdiği imkanlar sebebiyle geçmişten beri terör örgütünün temel üslenme alanı lojistik ve karargah bölgesi konumundadır. Dolayısıyla buraya açılan kapı olan Hakkari’nin terörle mücadeledeki stratejik önemi her halde burada izaha muhtaç değildir. Yurt içinde de Tunceli’den Artvin’e Diyarbakır’dan Erzurum’a Karadeniz’e kadar örgütün ilettiği tüm grupların ana giriş kapısı. İlk planlamaların yapıldığı yer yine Şırnak’ın bir bölümü, Hakkari, ‘serhat’ bölgesi denilen Kars’ı ve Ağrı’yı içine alan bölge olarak esas itibariyle aktarım merkezi ve aktarım alanları olarak nitelendirilebilir.”

   Bir başka açıdan Hakkari’nin öneminin ise örgütün özellikle burayı kendine ait bir merkez olarak nitelendirme merakından oluştuğunu söyleyen Bakan Soylu, “Örgüt burada özellikle yıllarca ortaya koymuş olduğu baskı sebebiyle terörü kendine bir araç ve maşa olarak kullanmak sebebiyle Hakkari’mizin, Yüksekova’mızın gelişmesini engelleme konusunda da siyasi bir amaç gütmüştür. Onun için buranın her açıdan büyük bir önemi var. Bizim açımızdan da. Eğer burada terörü minimize edersek eylem kabiliyetini buradan sıfırlarsak. Tüm Türkiye terörle mücadeleye model kazandırmak mümkün olur. Buradaki en kritik nokta şu dur Hakkari’deki terörle mücadeleyi Irak’ın kuzeyiyle birlikte düşünmek durumundayız ki Türkiye aynen Fırat Kalkanı hareketi bölgesinde, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesindeki Cumhurbaşkanı’mızın talimatları çerçevesinde ve yönetimi çerçevesinde terörü kaynağında yok etme prensibiyle hareket ettiği gibi Irak’ın Kuzeyinde de terör örgütünün yuvalandığı yerleri teker teker ortadan kaldırabilmek için biraz önce bahsettiğim Avaşin, Basyan ve Hakurk’a kadar olan hatta Zap, Metina ve Haftanin alanına kadar. Allah razı olsun Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ortaya koymuş olduğu büyük bir harekat kabiliyetiyle terörü kaynağında yok etme kapasitesini bugün gerçekleştirmektedir. Bu bizim için önemli bir stratejik adımdır. Oraya sarkmadan bu mücadeleyi verseydik arzu ettiğimiz neticeye ulaşmamız elbette ki zor. Dolasıyla operasyonlarımızı, attığımız adımları terörü kaynağında yok etme prensibiyle düşünmek durumundayız. Bu özellikle son olarak vatandaşlarla temasımızı, bilhassa terörün bitişini anlatmak üzere arttırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER