SGK İl Müdürü Göksoy'dan, Van TSO'ya ziyaret...

Van Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Abidin Göksoy ve beraberindeki heyet Van Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette SGK İl Müdürü Abidin Göksoy, kayıt dışı istihdamla ilgili, Yönetim Kurulu Başkanımız Necdet Takva ve yönetim kurulu üyelerimize bilgiler verdi.

 SGK İl Müdürü Göksoy'dan, Van TSO'ya ziyaret...

                  Kayıt dışı istihdamla ilgili bilgilendirme yapan SGK İl Müdürü Göksoy denetimler kapsamında işverenlerin mağduriyet yaşamaması, cezalara maruz kalmaması için çalışmalarının devam ettiği ifade etti.

Göksoy tarafından yapılan bilgilendirmede şu hususlara dikkat çekildi:  


İşveren olarak dikkat edilmesi gerekenler;  
* İşyerinizi en geç işçi çalıştırmaya başladığınız gün işyeri bildirgesi ile,
* Çalıştırdığınız işçiyi en geç çalıştırmaya başladığınız tarihten bir gün önce sigortalı işe bildirgesi ile,
* Çalıştırdığınız sigortalının işten ayrılması halinde en geç 10 gün için sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile,


* Ay içinde çalıştırdığınız sigortalıların prime esas kazançlarını (brüt ücretlerini), çalıştıkları gün sayılarını ve mesleklerini de içeren bilgilerini izleyen ayın 23’üne kadar aylık prim ve hizmet belgesi ile SGK’ya bildirmelisiniz.
* SGK’ya bildirdiğiniz işçilerinize ait sosyal güvenlik primlerini ise takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekmektedir.

 

 


* Prim ödemelerinizi kurumun anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.
* Ülkemizde işverenlerin üzerindeki mali yükleri azaltarak kayıtlı istihdamı artırmak amacıyla 17 farklı sigorta primi teşviki

uygulanmaktadır. Bu teşvikler neticesinde, sosyal güvenlik primlerinin önemli bir kısmı devlet tarafından karşılanabilmektedir.
* İşçinizin iş kazası geçirmesi halinde derhal kolluk kuvvetlerine ve kazadan sonraki 3 işgünü içinde SGK' ya bildirmelisiniz. Bu

 

 

bildirimin yapılmaması durumunda işyerinin tehlike sınıfına göre yaklaşık 11 bin 425 TL'ye kadar (2019 yılı için) idari para cezasıyla karışılabilirsiniz. Ayrıca sigortalıya Kurumun yapmış olduğu masrafların (sağlık yardımları ve sigortalıya veya yakınlarına yapılan ödemeler) tarafınıza rücu edilmesi söz konusu olabilir.
* Çalıştıracağınız kişi yabancı uyruklu ise önceden çalışma izni almanız gerekmektedir. Çalışma izni başvurunuzu https://ecalismaizni.ailevecalisma.gov.tr/#/eizin web adresinden yapabilirsiniz. Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştırılması durumunda 8 bin 821 TL'ye kadar (2019 yılı için) idari para cezası uygulanır.
  Çalışanların SGK' ya hiç bildirilmemesi veya çalışma sürelerinin ya da ücretlerinin eksik bildirilmesi, halinde ortaya çıkan kayıt dışı istihdam ile yüksek idari para cezaları ile karşılaşırsınız. İş kazası durumunda adli ve ağır idari sorumluluklar doğar. Teşvik, hibe ve kredilerden yararlanamazsınız.   Yapılan tespitlerde;  bir işçinin 1 gün dahi sigortasız çalıştırılması durumunda 2 asgari ücret, Bu

 

 

süre 1 ay ise 4 asgari ücret,  6 ay ise 14 asgari ücret, 1 yıl ise 26 asgari ücret, tutarında idari para cezası uygulanır. Ayrıca bu çalışmalara ait primler gecikme cezası ve faiziyle birlikte tahsil edilir. Unutmayın Sigortasız işçi çalıştırmak, sigortalı çalıştırmaktan çok daha maliyetli ve risklidir. Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti ödeyeceğiniz primin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi ya da ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm

 

giderler sizden talep edilir. Sigortasız işçi çalıştırmazsanız, primlerinizi düzenli öderseniz ve gerekli belgeleri SGK' ya yasal süresi içinde verirseniz siz de sigorta prim teşviklerinden yararlanarak çok büyük maliyet avantajı sağlayabilirsiniz"

Göksoy kayıt dışı istihdamın dışında, gerçek kişi veya şirket ortaklığı nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumunda bulunan Bağ-Kur kaydıyla ilgili ödenmemiş prim borçları ve işveren prim borçları olanların, haklarında SGK tarafından hukuki işlem başlatılmaması ve

 

icrai işlemlere maruz kalmamaları için SGK İl Müdürlüğüne başvurarak borçlarını yapılandırmaları ödeme yapmaları gerektiğini ifade etti.  
Gerçekleştirilen görüşmeye, Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Fevzi Çeliktaş ve Şefik Eren, Yönetim Kurulu üyeleri Serdar Balandi, Eren Görsel Görmen, SGK Van İl Müdürlüğü Kayıt Dışı İstihdam Şefi Servet Aktam ve İşveren Şefi Yakup Taş katıldı.Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER