Saadet Partisi, merkez ilçe belediyelerinin çalışmalarını sordu

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı tarafından haftalık olarak kentin sorunlarıyla ilgili yapılan basın toplantılarının son gündeminde, merkez ilçeler; İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyelerinin çalışmaları vardı.

Saadet Partisi, merkez ilçe belediyelerinin çalışmalarını sordu

            Parti binasında gazetecilerle bir araya gelen Sadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan, sokağa çıkma yasağının olduğu günler yerine, sokağın en kalabalık olduğu günlerde yapılan çalışmaların yanlış olduğunu belirtti.

      İlhan, “İpekyolu Belediyesi sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde halkın sokaklarda az olduğu zaman diliminde değil de sokakların kalabalık olduğu dönemde Maraş Caddesi başta olmak üzere şehrin merkezi noktalarında gerekliliği tartışılır asfalt ve kaldırım çalışmaları başlatmıştır. Bu çalışmaların şehrimize ne gibi faydası vardır? Daha önceki dönemde İpekyolu Belediyesi birçok başarılı proje yapmıştır maalesef bu dönemde şu ana kadar yapılanları baktığımızda geçen yılın çok gerisindedir, bunun sebebi nedir?” ifadelerini kullandı.

       Konuşmasında, Edremit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen asfalt ihalesine de işaret eden SP İl Başkanı Özay İlhan, “Bir yıl önce Edremit Belediyesi açık ihaleyle 2 yıllık asfalt ihalesi yaptı. Belediye başkanı o sırada Ankara'daydı, alelacele Van'a geldi ve açık ihaleyi iptal etti. Daha sonra aynı ihaleyi pazarlık usulüyle bir işadamına verdi. Yapım işlerinde çok acil bir durum söz konusu değilse pazarlık usulüyle ihale yapılmaz. Bu şaibeli bir durumdur, ihaleye fesat karıştırmak anlamına gelir. Çok acil bir durum varsa bu yer için küçük bir ihale yapılır, süresi iki yılsa bu zaten acil değildir. Niçin böyle bir durum gerçekleşmiştir? Geçtigimiz dönemde Edremit Belediyesi sahil bandı başta olmak üzere seyir tepesi ve birçok projeyi hayata geçirdi geldiğimiz noktada belediye hizmetleri geçtiğimiz dönemin çok gerisindedir. Hizmetleri yapan önceki dönem deki ekip niçin tasfiye edilmiştir? Edremit turizm beldesi olmasına karşın betonlaşma gün geçtikçe artmaktadır bu betonlaşmanın önüne geçmeyi düşünüyor musunuz?” dedi.

       Tuşba Belediyesi’nin çalışmalarına da değinen İlhan, “Tuşba Belediyesi sahillerde gelişi - güzel yapılaşmayı görmüyor mu? Sahiller plansız beton yığınına döndü bunun sebebi nedir? Tuşba'da plansız yapılan birçok yazlık sahilleri işgal etmeye devam etmektedir bununla ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Tuşba'da bulunan Zeve Şehitliğini belediye niçin sahip çıkmamaktadır? İpekyolu, Edremit ve Tuşba Belediyelerinde sözleşmeli personeller müdürlük yapmaktadır bu yasalara aykırı bir durumdur niçin yasalar hiçe sayılmaktadır. Her üç ilçemizde de ciddi israf sorunu vardır tasarruf etmeyi düşünüyor musunuz?” sorularını sordu.

    İlhan, “Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak İpekyolu, Edremit ve Tuşba Belediyelerinden biran evvel sorularımızın cevaplanmasını talep ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER