Macaristan Dışişleri Bakanı: Türkiye kısa zaman içinde en güçlü ülkeler arasında olacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile bir araya geldi. Szijjarto, "Bu yeni çağda Türkiye'nin rolü çok daha büyük. Türkiye kısa zaman içinde en güçlü ülkeler arasında olacak" ifadelerini kullandı.

Macaristan Dışişleri Bakanı: Türkiye kısa zaman içinde en güçlü ülkeler arasında olacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'nun daveti üzerine Macaristan'ı ziyaret etti.

Fidan, başkent Budapeşte'de gerçekleştireceği ikili temaslar öncesi Galiçya Cephesi Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.

Şehitlikte önce saygı duruşunda bulunan Bakan Fidan, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şehitliğe çelenk bıraktı.

Şehitlik özel defterini imzaladı

Fidan, daha sonra şehitler için dua edilmesinden sonra şehitlik özel defterini imzaladı.

Törenin ardından ise iki mevkidaş baş başa görüşmeye geçti.

Basın toplantısı düzenlediler

İkili ilişkilerin ve bölgesel konuların ele alındığı toplantı sonrası Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Macar bakandan Türkiye'ye övgü dolu sözler geldi.

"Türkiye en güçlü ülkeler arasında yer alacak"

Szijjarto, Türkiye'nin yakın zamanda en güçlü ülkeler arasında yer alacağını vurguladı.

"Türkiye'nin önemi çok büyüktür"

Dünyanın yeni bir jeopolitik ve ekonomik çağda olduğunu belirten Szijjarto şunları kaydetti:

Bu yeni çağda Türkiye'nin rolü her zamankinden çok daha büyük çünkü sadece Macaristan için değil bütün Avrupa'nın güvenliği açısından Türkiye'nin önemi çok büyüktür. Hem fiziksel hem de enerji güvenliğine bakarsak.

"Türkiye, kısa zaman içinde 10 en güçlü ülke arasında olacak"

Szijjarto, Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomik gücü olmak için büyük adımlar attığını ve ülkesinin Türkiye ile beraber yürümesinin önemli olduğunu vurgulayarak, "Biz bu kadar güçlü bir ortaklık yapmasak o zaman büyük bir hata yapardık, çünkü Türkiye, kısa zaman içinde 10 en güçlü ülke arasında olacak dünyada." diye konuştu.

"Kutsal kitapların yakılması kesinlikle kabul edilemez"

Avrupa'da Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılara ilişkin soruya Szijjarto, mevkidaşı Hakan Fidan'ın söylediklerine katıldığını belirterek şöyle devam etti:

Biz bir Hristiyan ülkeyiz. Bin yıllık Hristiyan hükumete sahip olan bir ülkeyiz ve Hristiyanlığı ciddiye alan bir ülkeyiz ve söylemek isterim ki bizim açımızdan tamamen kabul edilemez. Herhangi bir dinin kitabının ve sembollerinin aşağılanması, kutsal kitapların yakılması kesinlikle kabul edilemez.

Szijjarto, kutsal kitapları yakmanın özgürlük olarak kesinlikle kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, "Bütün kutsal simge ve sembollere karşı şiddetleri kınıyoruz. Avrupa'da hiçbir ülkede bu olamaz. Dinlere olan her türlü bir hakaret kesinlikle kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

"Göz yummamız mümkün değil"

Daha sonra soruları alan Hakan Fidan'ın gündeminde ise İsveç'in NATO üyeliği ve Kuran-ı Kerim'e yönelik düzenlenen hadsiz eylemler yer aldı.

Kuran-ı Kerim'e saldırılarla ilgili konuşan Bakan Fidan, "Bu salgını şiddetle kınıyoruz." dedi.

Bakan Fidan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

31 Mart'ta İslam dünyasının bu salgına dönüşen saldırılarla ilgili bir karar alacağını düşünüyorum. Avrupalı müttefiklerimizin hassasiyetlerinin artacağını inanıyoruz. Yakın zamana baktığımızda alınacak çok dersler var. Devlet gözetiminde kutsal kitaplara saldırılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Avrupalı devlet adamlarının da bir farkındalık yaratmaları gerektiğini düşünüyoruz. Kutsal kitapların aşağılanmasına göz yummamız mümkün değil.

İsveç'in NATO üyeliği

Hakan Fidan, İsveç'in NATO'ya üyeliği ile ilgili soruya ise şu yanıtı verdi:

İsveç'in üyeliği konusunda Macaristan ile koordinasyon içerisinde hareket etmekteyiz. Madrid zirvesinde İsveç konusunda Finlandiya'dan farklı bir yol izledik. Bu değişiklikler çok yeni yapıldığı için bunların pratikte atılması zaman alıyor. NATO'ya üye olacak ülkeler terörle mücadele etmeliler. Ekim ayında meclis açılacak. Meclisle beraber sürecin nasıl işleyeceğini göreceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER