İnşaat sektöründe eleman sorunu

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, yurt dışına Türk işçi götürmek bir yana artık Türkiye’deki projeler için Vietnam ve Filipinler’den işçi getirdiklerini söyledi.

İnşaat sektöründe eleman sorunu

6 Şubat 2023'te yaşanan deprem felaketinin ardından özellikle inşaat sektöründe daha yoğun bir döneme girildi.

Hem deprem bölgesinde hem de diğer noktalarda süren inşaatlarda ise çalışacak eleman bulma sorunu patlak verdi.

Hal böyle olunca müteahhitler de çareyi çeşitli ülkelere yönelmekte buldu.

Müteahhitler dertli: Çalıştıracak eleman sıkıntısı yaşıyoruz

Konuyla ilgili Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nin (GYODER) 25. yıl kutlamalarında konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, sektördeki eleman sıkıntısından dert yandı.

Sektörün sorunlarının olduğu ve bunların başında da eleman sıkıntısının geldiğine işaret eden Erdal Eren, “Senede 3 milyon gencimizi üniversitede sevk ediyoruz, üniversiteyi o kadar kolaylaştırıyoruz ki birkaç soruya işaret koyup, onlar da yanlış çıktığı için eksi puan alan öğrencileri de üniversiteye alıyoruz." dedi.

Sözlerine devam eden Eren, şantiyelerde çalıştıracak usta, işçi ve operatör bulamadıklarına vurgu yaptı.

"Vietnam ve Filipinler'den insan getirmeye başladık"

Ekonomim gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine göre Eren, artık Türk işçileri yurt dışına götürmek yerine şantiyelere Vietnam'dan ve Filipinler'den insan getirtmeye başladıklarını söyledi.

Eğitim sisteminin ihtiyaç duyulan branşlara göre düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Eren son olarak şunları söyledi:

Ülkemizin önümüzdeki yıllarda ne tür bir istihdam ihtiyacı olduğuna bakmadan bütün gençleri üniversiteye yönlendiriyoruz. O nedenle maalesef şantiyelerde çalıştıracak usta, işçi, operatör bulamıyoruz. Türkiye’den yurt dışını çalışan götürmeyi bırakın, şantiyelerimize Vietnam’dan, Filipinler’den insan getirmeye başladık. Bu sorunları sizlerin de aynı şekilde yaşadığınızı biliyorum. Gerçekten ülkemizin ihtiyaç duyduğu branşlara eğilecek şekilde eğitim sistemimizde gerekenleri beraberce yapalım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER