Erdoğan: Türkiye hakkı olanı alacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, Akdeniz'de, Ege'de, Karadeniz'de hakkı olanı alacaktır. Kendimize ait olanlardan asla taviz vermeyeceğiz" dedi.

Erdoğan: Türkiye hakkı olanı alacak

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Milli Park Alanı'nda, Malazgirt Zaferinin 949. Yıl Dönümü Kutlama Programı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

- Ahlat Cumhurbaşkanlığı Külliyesi geleceğimize emanet edeceğimiz bir eser oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Bugün Malazgirt Milli Parklar Miting Alanı'nda sizlerle birlikteyiz. Burayı zaferin anısına yakışır bir yer haline dönüştürdük.

- Geleceğe bıraktığımız her eseri, bu topraklara vurduğumuz kutlu birer mühür olarak görüyoruz. Bizim siyasetimiz eser siyasetidir, hizmet siyasetidir. Riya ile siyaset yapanlar bunu bilemezler.

- Hiçbir şey gibi Malazgirt Zaferi de kendi kendine ortaya çıkmış değildir. Bu kutlu zaferin gerisinde büyük bir azim, hazırlık, kararlılık vardır. 

"Bizim medeniyetimiz bir fetih medeniyetidir"

- 26 Ağustos 1071, günlerden cuma idi. O gün bütün İslam diyarlarında Müslümanların zaferi için dua ediliyordu. Kısa sürede Bizans ordusu bozguna uğratıldı. O günden bugüne ecdadımız fethettiği toprakları bizlere vatan olarak bırakmıştır.

- Her zaman söylediğimiz gibi, asıl olan gönüllerin fethedilmesidir. Milletimiz fethettiği her beldede zulmü ortadan kaldırmıştır. Bunun için bizim medeniyetimiz bir fetih medeniyetidir. Ecdadımız hiçbir tarihte fethettiği yerlere emperyalist bir anlayışla yaklaşmamıştır.

- Aziz milletim, bizler milletçe kenetlendiğimiz dönemde büyük zaferler kazandık. Bizi bu topraklardan atmayı, vatansız bırakmayı başaramadılar. Bilindiği gibi, Bizans'ın mirası Fatih Sultan Mehmet Han'la birlikte Osmanlı'ya geçmiştir.

"Türkiye hakkı olanı alacaktır"

- Türkiye, Akdeniz'de, Ege'de, Karadeniz'de hakkı olanı alacaktır. Biz nasıl kimsenin toprağına, egemenliğine, çıkarına göz dikmiyorsak, kendimize ait olanlardan da asla taviz vermeyeceğiz. Ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Muhataplarımızı kendilerine çekidüzen vermeye, mahvolmalarına yol açacak yanlışlardan uzak durmaya davet ediyoruz. Bedel ödeme adına karşımıza çıkmak isteyen varsa buyursun gelsin. Türkiye'nin artık sabrı sınanacak bir ülke olmadığını herkes görecek. Yaparız diyorsak yaparız. Bedeli ne ise öderiz. Bu topraklarda 1000 yıldır karşılaştığımız büyün badirelerden Malazgirt ruhuyla kurtulduk.

- Bu toprakların üstünde ne varsa altında yatanların eseridir. Elde ettiğimiz her yeni başarı, geleceğimize daha güvenle bakmamızı sağlıyor. Karadeniz'de keşfettiğimiz doğal gaz rezervi milletimize uzun zamandır ihtiyacı olan morali sağlamıştır. Bu başarıyı çok daha ilerilere taşıyacağız.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER