banner31

Edremit'e yüzen otel geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan; mevcut bir feribotun konaklamaya uygun şekilde dönüştürülerek, denizcilik ve otelcilik alanında eğitim gören öğrencilere staj imkânı sağlayacak ‘Turizm Sektöründe Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

Edremit'e yüzen otel geliyor

    Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nda gerçekleştirilen, Van'da turizm, istihdam ve meslek edindirme unsurlarını bir arada barındıracak olan projenin imza törenine, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve Edremit Belediye Başkanı İsmail Say katıldı. 

 

    5.3 MİLYON LİRALIK BÜTÇE

Toplam bütçesi 5 milyon 306 bin 822 TL olan proje ile daha önce Van Gölü’nde taşımacılık için kullanılan, şu an atıl durumda olan bir feribot restore edilerek özgün bir konsept ile konaklama hizmeti verecek. Edremit Belediye Başkanlığı’nın yürütücüsü olduğu projenin 2 milyon TL’lik kısmı hibe olarak sağlanacak.

Turizm ve tur firmaları ile bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilerek, Van Gölü Havzasının doğal güzelliklerinin bir marka haline getirilmesi ve bölgedeki turizm faaliyetlerinin hız kazanmasına destek olunacak.

 

    ÖĞRENCİLERE İSTİHDAM VE UYGULAMALI EĞİTİM

Proje ile 100 üniversite öğrencisi uygulama staj kapsamında, 30 lise öğrencisi sürdürülebilir turizm, yiyecek, içecek turizmi, kat hizmetleri konularında eğitim alacak.

20 otel odasının yer alacağı otelde ayrıca restoran ve kafe hizmeti verilecek. Konaklayan ve ziyaret edenlere eşsiz bir deneyim sunacak, mesleki eğitimi güçlendirecek proje ile toplantı ve organizasyonların da gerçekleştirilmesine olanak sağlanacak.

Proje kapsamında öğrenciler mesleki gelişimlerinin yanında sektör içi farklı alanlarda çalışarak gelir elde etmeye başlayacaklar. Ayrıca proje çalışanlarından bir kısmı, aldıkları uygulama ve eğitimler sonrası uygulama otelinde istihdam edilecek.

   SIFIR ATIK SİSTEMİ

Limanda demirleyecek gemi çevreye hiçbir atık bırakmayacak. Sıvı atıklar sızdırmaz depoya alınacak vidanjör ile toplanacak, sıfır atık sistemi kurulacak otelde atıklar ayrıştırılacak; ambalaj atıkları geri dönüşüme, organik atıklar kompost makinesine gönderilecek.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER