Cumhurbaşkanı Erdoğan-Vladimir Putin görüşmesi

Rusya'nın Tahıl Koridoru Antlaşması'nı durdurma kararı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda görüştü. Görüşmede antlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi ve Ukrayna ile devam eden savaş konuları gündeme geldi. Erdoğan, Türkiye’nin Karadeniz Girişimi'nin devamı için çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Vladimir Putin görüşmesi

Rusya ile Ukrayna Türkiye'nin arabuluculuğunda Tahıl Koridoru Antlaşması imzalamıştı.

Ancak Rusya, 17 Temmuz’da uzatılmasına onay vermediği Tahıl Koridoru anlaşmasını durdurdu.

22 Temmuz 2022’de Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında imzalanan anlaşma ile bir yıl içinde 33 milyon tona yakın tahıl Ukrayna limanlarından taşındı.

Birleşmiş Milletler'in antlaşmaya dönülmesine ilişkin çabaları sonuçsuz kalınca gözler bir kez daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha devrede
Anlaşmanın imzalanmasında en büyük payı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl koridorunun açılması için yürüttüğü diplomatik temaslara ağırlık verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi de Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Rus turist memnuniyeti
Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesi için Rusya’nın gönderdiği 2 adet amfibik yangın söndürme uçağı için mevkidaşına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus turistlerin de Türkiye’ye ilgilerinin giderek artmasından duyduğu memnuniyeti ve ortak gayretlerle bu sene turizmde rekor kırılacağına olan inancını dile getirdi.

“Barış köprüsü”
Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde gerilimi tırmandıracak adımların atılmaması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “barış köprüsü” olarak değerlendirdiği Karadeniz Girişimi'nin önemine vurgu yaptı.

'Türkiye’nin Karadeniz Girişimi'nin devamı için çalışıyoruz'
Karadeniz Girişimi'nin uzun süre devre dışı kalmasının kimsenin yararına olmadığına, en büyük zararı da tahıla muhtaç, gelir seviyesi düşük ülkelerin göreceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulama döneminde yüzde 23’ler düzeyinde azalan hububat fiyatlarının, son iki haftada yüzde 15’ler oranında arttığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Karadeniz Girişimi'nin devamı için yoğun çaba ve diplomasi yürütmeye devam edeceğini kaydetti.

Putin'in Türkiye'ye ziyareti
Tüm dünyanın gözünün bu görüşmede olduğu bilinirken ikili zirveden çıkacak sonuç milyonlarca insanı etkileme kapasitesine sahip...

İletişim Başkanlığı'ndan aktarılan bilgilere göre iki lider Putin'in Türkiye'ye ziyareti konusunda da mutabık kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER