Büyükşehir, kırsal mahallelerde güneş paneli projesini hayata geçiriyor

Van Büyükşehir Belediyesi’nın kırsal mahallelere yönelik hayvan içme suyunun sağlandığı sondajların kullanımı için güneş paneli projeleri hayata geçiriliyor.

Büyükşehir, kırsal mahallelerde güneş paneli projesini hayata geçiriyor

   Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresinin (DAP) destekleri ile Van Büyükşehir Belediyesinin kırsal alanlarda tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere yönelik yatırım hizmetleri bir bir tamamlanarak hizmete sunuluyor. Birçok kırsal mahallede bulunan arazilerde Hayvan İçme Suyu (HİS) projeleri kapsamında öz kaynaktan sondaj çalışması yürüten Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiftçilerin en ufak bir mağduriyet yaşamaması adına da projelerini geliştirdi. Bu bağlamda Gürpınar ilçesi Günbaşı bölgesi Mollahüseyin Mahallesinde arazide hayvanların su ihtiyacını gidermek için açılan sondajlarda elektriğin sağlanamamasından ötürü güneş panelleri ile terfi merkezi kuruldu. Kurulan Güneş Enerji paneliyle birlikte elde edilen Elektrik ile kuyudaki su çıkarılarak suvatlara verildi.

   Bölgedeki tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçileri oldukça mutlu eden proje kapsamında, savatların yakınına da ağaçlar dikilerek hayvanlar için gölgelik alan oluşturulacak. 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER