Bayraktar TB3'ten büyük bir başarı daha: 9 saat havada kaldı

Baykar, Bayraktar TB3 SİHA'nın 19. uçuş testini başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı. Bayraktar TB3, 9 saat havada kaldı.

Bayraktar TB3'ten büyük bir başarı daha: 9 saat havada kaldı

Türkiye, savunma sanayiinin göz bebeklerinden olan insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) teknolojisinde attığı adımlar ile tüm dünyanın dikkatini çekmeyi sürdürüyor.

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlar ile üretilen Bayraktar TB3 SİHA'nın 19. uçuş testi başarıyla gerçekleşti.

Yapılan açıklamada, Bayraktar TB3'ün 9 saat havada kaldığı ifade edildi.

"Türk havacılığının altın çağı"

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3'ün bu başarısını, "Türk havacılığının altın çağı" notuyla sosyal medya hesabından paylaştı.

Bayraktar TB3, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak.

Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı.

Bayraktar TB3'ün sahip olacağı kabiliyetler, bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak.

Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyeti

Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek.

Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye'nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2024, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER