Balandı: Vergilerdeki artış çalışanları olumsuz etkiliyor

Türk İş Van Temsilcisi ve Tes İş Sendikası Van Şube Başkanı Naif Balandı, vergide adalet istediklerini belirterek, “TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikler içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor. Vergi konusunda adaletsizlik sürüyor” ifadelerini kullandı.

Balandı: Vergilerdeki artış çalışanları olumsuz etkiliyor

    81 ilde eş zamanlı gerçekleşen basın toplantılarından birini de Van’da yaptıklarını söyleyen Türk İş İl Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Van Şube Başkanı Naif Balandı, hükümetin çalışanların maaşına yansıtılan vergi dilimlerindeki oranların düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

  Balandı, vergi dilimlerinde oranların artırılmak istendiğini söyleyerek, “Biz düşmesini istiyorduk, yeni teklifte ise artırmak istiyorlar. Bu, özellikle çalışanları olumsuz etkiler” diye konuştu.

   Türk İş temsilcisi ve Tes İş Şube Başkanı olarak çalışanların hakkını savunmaya devam edeceklerini anlatarak, “Biz eğer çalışanların hakkını savunmayacaksak, bu koltuklarda niçin oturuyoruz. Sadece biz değil, tüm sendikalar bu vergi artışına karşı çıkmalı. Ama maalesef bazı sendikaların yeterince ses çıkarmadığını görüyoruz. Kim hükümetini veya devletini sevmiyor. Ama doğruları da söylemek lazım. Sonuçta vergide adalet olmasını arzuluyoruz. Çalışanların temsilcisiyiz bizler. Bunu da savunmak zorundayız” şeklinde konuştu.

 

   “EMEKÇİLER ÜZERİNDE VERGİ YÜKÜ KALDIRILMALI”

   Balandı, emekçiler üzerinde acımasız bir vergi yükü olduğunu, adaletsiz vergi politikalarının olduğunu ifade ederek, “Söz konusu vergi düzenlemelerinin emeklçiler lehine yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Anayasamızın vergi ödevi başlıklı 73. Maddesinde herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu ancak, bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerekliliğidir” diye konuştu.

    Ülkedeki gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenlerin oluşturduğuna dikkat çeken Balandı, “Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan, hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerindeki ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan işçi, Ocak ayında 3.409 TL net ücret alırken, Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak, 3.218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3.060 TL’ye geriliyor. Bu vergi düzeni adil değildir. Hkka ve hukuka uygun değildir. Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir. TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor. Vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor” dedi.

 

“VERGİ ORANLARINDAKİ ARTIŞ ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDECEKTİR”

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere yeni düzenlemenin cevap vermediğini anlatan Naif Balandı, “Bu teklifte ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor. Çalışanların 2005 yılında yüzde 15-20-25-30-35 olan gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranı, 2006 yılındn bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor. Yetmiyor. 2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13,5 katı iken, günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Bütün taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor. Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor” dedi.

   “ Dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır” diyerek sözlerini sürdüren Balandı, Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik vergi adaleti sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır, adaletsizliktir” ifadelerini kullandı.

   Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir reformun ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacağını dile getiren Balandı, Türk İş olarak ücret kazançları bakımından asgari ücretten alınan verginin kaldırılmasını istedi.

   Talepler ve beklentiler konusunda konuşan Balandı, “Vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasını istiyoruz. Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli, ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması, ancak bu şekilde mümkün olur” şeklinde konuştu.

    Balandı, tüm sendikaların da çalışanların hakkını savunması gerektiğini anlattı.Bölge:Bişar Ulutaş

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER