banner31

Bakan Koca: Zorunlu kısıtlamalara, gönüllü kısıtlamaları da ekleyelim

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zorunlu kısıtlamaların yanısıra, gönüllü kısıtlamalara da ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bakan Koca: Zorunlu kısıtlamalara, gönüllü kısıtlamaları da ekleyelim

    Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında yapıldı.

    Bilim Kurulu toplantısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede son durum ve yeni tedbirler istişare edildi.

    Kritik Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Koca, kameralar karşısına geçerek açıklama yaptı.

   

    Bakan Koca, herkesin kurallarla riayet etmesini isteyerek, "Ülkemizde bundan önceki zirve olan nisan ayına göre günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda yüzde 55 artış bulunmaktadır" dedi.

    Bazı şehirlerde vaka artışlarında düşüş olduğunu söyleyen Bakan Koca, "İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Sivas, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te vaka artışı düşmeye başladı." diye konuştu.

   

    Bakan Koca aşı teslimatı ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Önümüzdeki birkaç gün içinde aşı teslimatı yapılacak. Kademeli olarak 50 milyon doz gelecektir. Kısa dönem sonuçları etkili olarak bildirilmiştir. Türkiye'nin standartlarına uygun olabilecek alternatif aşılarla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Yerli aşımızda nisan ayında faz 3 uygulamasına geçebileceğiz" dedi.

    Aşının bedelsiz yapılacağını söyleyen Bakan Koca, "Aşıyı aldığımızda ülkemize ithal edilen tüm aşılarda olduğu gibi inceleme yapılacaktır. Veriler değerlendirilerek ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde aşılanmaya geçilecektir. Belirlenen önceliklere göre aşılama yapılacaktır. Elimizdeki bütün imkanları değerlendirilecektir. Aşı bedelsiz olarak verilecek. Sağlık kuruluşlarında yapılacaktır. Böylece aşılanan vatandaşlarımız veri tabanından takip edilecektir. Daha önceleri ortalama 10 yıl gibi gerçekleşen aşı geliştirme, 1 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşmiştir" ifadelerini kullandı.

    "Salgınla mücadelede hepimizin aynı tarafta olduğunu unutmamalıyız. Milletçe bu illetten kurtulmak için beraber hareket etmeliyiz. Birlikte hareket etmek zorundayız. Herkesin önyargız destek olması milli bir seferberlik halindeyiz. Aslı olan ve olmayan iddialara asla itibar etmeyelim" dedi. 

    BİR GÜNDE 217 ÖLÜM...

    Türkiye'de son 24 saatte 31 bin 712 yeni vaka tespit edildi.

    6 bin 213 yeni hasta belirlendi. 5 bin 846 kişi COVID-19'u yendi.

    204 bin 411 test uygulandı. 217 kişi vefat etti. Toplam test sayısı Türkiye'de 20 milyon 294 bin 377'ye çıktı. Ağır hasta sayısı 5 bin 901'e yükseldi. 

   

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 19:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER