Bakan Akar: Harekât bölgesi temizlenmiş durumda...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili bilgi verdi. Bakan Akar, ''Uyuyan hücreler olmakla birlikte genel anlamda harekât bölgesi temizlenmiş durumda'' dedi.

Bakan Akar: Harekât bölgesi temizlenmiş durumda...

       Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada, "TSK, DEAŞ ile göğüs göğüse savaşan tek ordu olup; 3 binden fazla radikal DEAŞ'lıyı Suriye'nin kuzeyinde etkisiz hale getirdi. ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatların koşulları tam olarak sağlanmadı. 145 km uzunluğunda 30 km derinlikte güvenli bölge sağlandı. Harekat bölgesinin doğusu ve batısından tacizler geliyor. Harekât ne zamana kadar sürecek deniyor, en son terörist etkisiz hale getirilene kadar. Harekât çerçevesinde; 4 bin 219 kilometrekarelik alan ile 600 yerleşim yeri kontrol altına alınmış ve M-4 otoyolunda kontrol noktaları tesis edilmiş, bugüne kadar 1168 terörist etkisiz hale getirilmiştir” dedi.

     Akar, yaptığı açıklamada, "TSK'nın envanterinde kimyasal silahların atma vasıtaları ve mühimmatı bulunmamaktadır. Kimyasal silah kullanmak gibi bir durum asla söz konusu değildir. TSK'da bu konuda bir konsept, doktrin, eğitim yoktur. Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışlanarak adeta gasp edilmesi girişimlerini kesinlikle kabul etmeyiz. 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren FETÖ/PDY bağlantısı nedeniyle TSK'dan 150 general, 8 bin 413 subay, 7 bin 612 astsubay, bin 232 uzman erbaş/sözleşmeli er, 459 devlet memuru/işçi olmak üzere toplam 17 bin 866 personel ihraç edilmiştir. 2 bin 709 personel de geçici görevden uzaklaştırma kararıyla görevden uzaklaştırılmıştır. Ayrıca 909 emekli personelin rütbeleri geri alınmıştır." diye konuştu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER