AKINCI İHA'nın İran'daki görevi dünya medyasında gündem oldu

Bayraktar AKINCI İHA, İran'da düşen helikopteri başarıyla tespit ederek uluslararası medyanın dikkatini çekti. Türk yapımı insansız hava aracının başarısı ve üstün teknik özellikleri, dünya genelinde öne çıkan haberler arasında kendisine yer buldu.

AKINCI İHA'nın İran'daki görevi dünya medyasında gündem oldu

Türk yapımı Bayraktar AKINCI İHA, İran'da kaza yapan Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin yerini tespit ederek önemli bir görevi daha başarıyla gerçekleştirdi.

Dünya medyasında geniş yer bulan bu olayda, Türkiye'nin gelişmiş insansız hava aracının, düşen helikopterin koordinatlarını İran yetkilileri ile paylaştığı bildirildi.

AKINCI İHA dünya basınında

Rus haber ajansı TASS, düşen helikopterin yerinin Türk İHA'sı tarafından bulunduğunu yazdı.

The Daily Guardian gazetesi de Türk İHA teknolojisinin başarısını öne çıkaran bir habere yer verdi.

Haberde İHA'nın düşen helikopteri bulma süreci detayları ile anlatılırken "Türk İHA'sının ısı kaynağını tespiti sonrası kurtarma ekipleri harekete geçti" manşeti atıldı.

Çinli basın kuruluşu CGTN de haberi geniş gördü. Haberde "Türk İHA'sı, Reisi'nin düşen helikopterinin ısı kaynağının izini sürdü" denildi.

Türkiye'nin, bu zor anlarında İran'a yardım etmesinin takdirle karşılandığı ifade edildi.

"Kaza yerini Türk İHA'sı buldu"

İHA'nın İran'daki görevine Arap medyası da haberlerinde yer verdi. İngilizce yayın yapan El-Arabiya haber sitesi "Kaza yerini Türk İHA'sı buldu" başlığını attı.

NewArab yayın organı "Arama kurtarma çalışmalarına Türk müdahalesi" manşetini kullandı.

Haberde ayrıca Türk İHA'larının olumsuz hava koşullarındaki başarısına yer verildi.

İsrail medyası da Türk İHA'sının başarısını sütunlarına taşıdı. Jerusalem Post'un haberinde İHA'ların teknik özelliklerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER