100 milyar dolarlık fondan İsrail kararı!

Norveç'in en büyük emeklilik fonu KLP, İsrail ile olan bağlantılarını öne sürerek Caterpillar hisselerinden çıkış yaptı. Fon, ABD merkezli firmaları ve Batı Şeria'daki İsrail yerleşimleriyle bağlantılı diğer şirketleri de hedef almıştı.

100 milyar dolarlık fondan İsrail kararı!

Norveçli emeklilik fonu KLP, Caterpillar'ın Batı Şeria ve Gazze'deki insan hakları ihlallerine katkıda bulunabileceği endişesiyle şirketin hisselerinden çıktı.

"EKİPMANLAR FİLİSTİNLİLERİN EVLERİNİ YIKIYOR"

Bloomberg'in haberine göre KLP, 69 milyon dolar değerinde Caterpillar hissesi ve tahvili sattı. Fonun sorumlu yatırımlardan sorumlu yöneticisi Kiran Aziz, Caterpillar ekipmanlarının “İsrail yerleşimlerinin önünü açmak için Filistinlilerin evlerini ve altyapılarını yıkmak üzere” kullanıldığına işaret etti. Aziz ayrıca Caterpillar ekipmanlarının İsrail ordusu tarafından kullanıldığına dair iddialara da atıfta bulundu.

"ŞİRKET İNANDIRICI KANITLAR SUNMADI"

Aziz, “Caterpillar diyalog konusunda istekli olduğunu göstermiş olsa da, şirketin yanıtları, savaş veya çatışma durumlarında bireylerin haklarının ihlal edilmesi veya uluslararası hukukun ihlal edilmesi riskini gerçekten azaltma kabiliyetini inandırıcı kanıtlar sunmadı. Şirket bize bu konuda herhangi bir şey yaptığına dair güvence veremiyor” diye konuştu.

İSRAİL BAĞLANTILI ŞİRKETLERİ DE HEDEF ALMIŞTI

Toplam varlıkları yaklaşık 100 milyar dolar olan fon, kendisini sorumlu bir yatırımcı olarak tanımlıyor. Fon son yıllarda iklim riskleri nedeniyle Saudi Aramco'yu, insan hakları ihlalleriyle bağlantılı mülteci merkezlerini denetleyen ABD merkezli firmaları ve Batı Şeria'daki İsrail yerleşimleriyle bağlantılı diğer şirketleri hedef almıştı.

BM DE CATERPİLLAR İÇİN ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, geçen hafta yayınladığı bir bildiride, İsrail'e askeri ekipman tedarik eden bir dizi şirket arasında Caterpillar'ı da göstermiş ve bu şirketlerde hissesi olan yatırımcıları “harekete geçmeye” çağırmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER