Van TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van’ın 2020 Ağustos ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

Van TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

   TÜİK Van Bölge Müdürü Tolga Demirel tarafından yapılan açıklamada, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,86 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 11,77 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,50'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 11,29 oranında artış meydana geldi.

   Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 5,09'luk oran ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda olurken, düşüş gösteren grup 2,11’lik oran ile giyim ve ayakkabı grubu oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 6,92'lik oranla çeşitli mal ve hizmetler grubunda olurken, düşüş gösteren grup 2,49’luk oran ile giyim ve ayakkabı grubu oldu.

VAN’DA AĞUSTOS AYININ ZAM ŞAMPİYONU ŞEHİRLERARASI OTOBÜS ÜCRETİ OLDU
   Demirel’in verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde salatalık yüzde 25,17 ve limon 21,86'lık oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise şehirlerarası otobüs ücreti yüzde 34 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 25,97 oranındaki artışla limon takip etti. Patates ise yüzde 25,27'lik bir oranda değer kaybederek Ağustos ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 19,63 oranında değer kaybeden erik en fazla ucuzlayan ürün oldu.

İMALAT SANAYİ SEKTÖRÜNDE YÜZDE 2,97 ARTIŞ
   Öte yandan Yİ-ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 2,35'lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,53 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 7,29 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 2,97 artış, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 4,70 artış ve su sektöründe ise yüzde 0,69 oranında artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 3,78'lik oranla ara malı grubunda olurken, en yüksek yıllık artış ise yüzde 18,09'luk oranla sermaye malı grubunda gerçekleşti.
   Bölge:Aslıhan Karakoç

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER