Kamuda hedef 100 milyar liralık tasarruf!

Kamuda harcamaları en aza indirmek için uygulanacak tedbirlerle, harcamalar en aza indirilecek. Tedbirler kapsamında zorunlu olmadıkça bina ve araç kiralamaları yapılmayacak, tanıtım ve eğitim gibi etkinliklere ara verilecek..

Kamuda hedef 100 milyar liralık tasarruf!

Kamu maliyesinde sıkılaştırma çerçevesinde tasarruf politikaları genişliyor..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası kamuda yeni tasarruf tedbirleri alınacağını açıklamasının ardından tedbirler bir bir uygulanmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yürütülen tedbirlerle birlikte 100 milyar lira tasarruf hedefleniyor.

Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılabilmesi adına çeşitli uygulamalarla, giderler hesaplanarak, harcamalar en aza indirilecek.

İşte ilk etapta uygulanacak tedbirler

Buna göre, ilk etapta uygulanacak bazı tedbirler şu şekilde sıralandı;

- Zorunlu olmadıkça kamu kurum ve kuruluşları bina ve araç kiralamayacak.

- Kiralanan ek bina ve araçlar ihtiyaca göre belirlenecek.

- Yılın değişik zamanlarında farklı illerde düzenlenen tanıtım, eğitim gibi etkinliklere ara verilecek.

- Kırtasiye harcamaları azalacak, yazışmalar dijital ortamda yapılacak.

- Yüzde 65'i biten yatırımlar tamamlanacak, ancak yeni yatırımlara başlanmayacak.

- Kamu kurumlarına bağlı konuk evleri ve sosyal tesislerde özel kontenjanlar sınırlandırılacak.

- Ayrıca toplum ve kamu yararına olan sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirilecek.

İlk adım İçişleri Bakanlığı'ndan geldi

Tasarruf tedbirleri kapsamında, bakanların tasarrufu kendi makamlarında başlatması planlanıyor.

Bu konuda ilk adımı atan ise İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya oldu.

Koruma araç sayıları azaltıldı

Bakan Yerlikaya kendi araçları da dahil olmak üzere Bakan Yardımcıları’nın koruma araç ve koruma polis sayılarını azalttı.

Bu tedbirlere kabinenin diğer üyelerinin de katılacağı ifade ediliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
GERÇEK VATANSEVERLİK
GERÇEK VATANSEVERLİK - 3 hafta Önce

Güzel ülkemizin 81 vilayetinde, 973 ilçesinde, 150 beldesinde ve bütün resmi kurum ve kuruluşlarında makam arabaları saltanatı bitmeli. Tamamında memurların resmi servis saltanatı bitmeli. İstisnasız bütün makamlarda veya kurumlarda yönetici ve çalışanların ücretsiz yemek veya devlet tarafından verilen yemek saltanatı bitmeli. Bütün kurumlarda ihaleler şeffaf olmalı, ihale bedelleri yapılacak işin maliyetine denk ve uygun olmalı, uçuk kaçık, abartılı ve şişirilmiş olmamalı. Ölü yatırımlar olmamalı. Proje ve yatırımlar çürümeye terk edilmemeli. Yurt genelinde tüm kurumların her türlü aracında gereksiz yakıt sarfiyatı ve gereksiz kullanımlar, şahsi kullanımlar asla olmamalı. Alımlar ve harcamalar çok hassas ve hesaplı yapılmalı. Tüm bu iş ve işlemler sıkı sıkıya denetlenmeli. Kamu zararları mesul olan- sebep olan yöneticilerden ve imza sahiplerinden tahsil edilmeli. 81 ilde, 973 ilçede, 150 beldede ve bütün kurum - kuruluşlarda çarçur, israf, peşkeş, kayırma, imtiyaz, iltimas, usulsüzlük, devleti zarara uğratma asla olmamalı. Dün de, bugün de, yarın da SAYIŞTAY ve ilgili kurumlar çok titiz denetimler yapmalı. Yapılan her yanlışı anında sonlandırmalı, hesabı en ağır şekilde sorulmalı. Bu ülke bu dürüstlük, bu incelik, bu titizlik ile sadece on yıl tavizsiz çalışsa ülke ekonomisi uçar. 85 milyon vatandaşın devletine sahip çıkması, gemiye zarar vermemesi, devleti sömürmemesi, zarara uğratmaması, her kuruşuna ve her şeyine namusuna sahip çıkarcasına sahip çıkması gerekir. Bunu yaparsak sadece on yıl içinde G7 ülkeleri arasına gireriz.

Devleti soymak vatana ihanettir.
Devleti soymak vatana ihanettir. - 3 hafta Önce

ÜLKEMİZİN HER YERİNDE BİR YILDA İRİLİ UFAKLI KAÇ İHALE YAPILIR? İHALELER İLE YAPILAN PROJE VEYA İŞLER ORANTILI MI? NE ALINIR, NEREDEN ALINIR, NASIL ALINIR, NE KADARA ALINIR? ALIM VE HARCAMALARDA DEVLETTEN BOL BOL ALIP ŞAHSİ KAZANÇ SAĞLAMALAR VE DEVLETİ ZARARA UĞRATMALAR VAR MI? İHALELERE FESAT KARIŞTIRMA, RÜŞVET VE KAMU ZARARI VAR MI? BANA KALIRSA ÜLKE GENELİNDE BU KONULARDA GERİYE DOĞRU EN AZ 10 YILLIK ÇOK CİDDİ TEFTİŞLER, İNCELEMELER VE DENETİMLER YAPILSIN.

SIRADAKİ HABER